Czytasz dzięki

Jak zdobyć pożyczkę i kredyt na innowacje

opublikowano: 28-09-2020, 22:00

MŚP chcą się rozwijać i inwestować w nowatorskie projekty. Pomoże im premia technologiczna i regionalne wsparcie

W okresie pandemii przedsiębiorcy nie muszą porzucać planów inwestycyjnych i odkładać ich na lepsze czasy. W ofercie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) są m.in. pożyczka i kredyt na innowacje, które pomogą im w realizacji niesztampowych projektów.

DLA MŚP Z WIELU REGIONÓW:
DLA MŚP Z WIELU REGIONÓW:
Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK, podkreśla, że o pożyczkę na innowacje mogą ubiegać się firmy nie tylko z Pomorza, ale tam muszą prowadzić działania B+R.
Fot. ARC

— Chcemy, aby przedsiębiorcy nie rezygnowali z planów rozwoju biznesu, jeśli tylko pozwala im na to kondycja finansowa. Inwestycje to obecnie najlepsze szczepionki na koronawirusa w gospodarce — mówi Krzysztof Hoffman, dyrektor biura kredytu technologicznego w BGK.

W czerwcu na nowych zasadach wystartował nabór z poddziałania 3.2.2 programu Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy biorący udział w wyścigu po kredyt technologiczny mogą liczyć na wyższe premie i przeznaczać je na innowacyjne projekty w skali firmy.

— Już teraz widzimy rekordowe zainteresowanie tym konkursem wśród MŚP. Świadczy o tym liczba składanych wniosków o dofinansowanie. W poprzednich edycjach programu przedsiębiorcy robili to na ostatnią chwilę — podkreśla Krzysztof Hoffman.

Trafić w sedno

Przedstawiciele BGK ogłosili zmiany w konkursie jeszcze w trakcie trwania jego szóstej edycji. Część MŚP zrezygnowała wtedy z ubiegania się o wsparcie, aby wystartować w kolejnej odsłonie naboru i skorzystać z lepszych warunków. Dlatego spore zainteresowanie kredytem technologicznym w obecnym konkursie w ogóle przedstawicieli BGK nie dziwi.

— Szczególnie cieszy nas utrzymująca się na tym samym poziomie liczba składanych wniosków w kolejnych rundach naboru.Zainteresowanie przedsiębiorców tym dofinansowaniem nie słabnie. To oznacza, że ułatwienia w ubieganiu się o kredyt na innowacje technologiczne zdały egzamin — ocenia Krzysztof Hoffman.

Uspokaja, że pieniędzy dla przedsiębiorców nie zabraknie. Wnioski o wsparcie mogą składać do 30 grudnia.

— Warto pamiętać, że o przyznaniu dofinansowania decyduje jakość wspomnianego wniosku, a nie termin jego złożenia — zaznacza Krzysztof Hoffman.

Jakie ułatwienia wprowadził BGK? Między innymi zniósł wymóg innowacyjności rezultatu projektu w skali kraju, limit dofinansowania wynoszący dotychczas 6 mln zł i rozszerzył katalog kosztów kwalifikowalnych. Stawką w konkursie jest premia technologiczna, czyli dotacja BGK oferowana przedsiębiorcom zatrudniającym nie więcej niż 250 pracowników. Warunkiem jej uzyskania jest wdrożenie przez firmę innowacyjnej technologii zakupionej przez przedsiębiorcę lub będącej wynikiem jego prac badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca powinien mieć zdolność kredytową.

Chrapka na premię

Najważniejsza zmiana w konkursie dotyczy zniesienia wymogu innowacyjności rezultatu projektu w skali kraju. Wystarczy, że przedsiębiorca wykaże, że oferowane przez niego produkty lub usługi będą innowacją w jego firmie.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Popyt na premię technologiczną jest spory. Dlatego na wsparcie mogą liczyć najlepsi, czyli wnioskodawcy, których innowacja technologiczna wykracza poza skalę przedsiębiorstwa — ocenia Bogusława Mazurek, dyrektor w Crido.

Korzyścią dla MŚP jest też zniesienie górnego limitu przyznanego dofinansowania.Będzie on teraz zależał od miejsca realizacji inwestycji i wielkości firmy. Maksymalna wartość projektu nie może przekroczyć 50 mln EUR.

Premia technologiczna spłaci w całości lub części kredyt inwestycyjny udzielany przez banki komercyjne współpracujące z BGK. Sfinansuje m.in. wydatki poniesione na uzyskanie, walidację i ochronę patentów. W grę wchodzą też koszty transportu zakupionych maszyn i urządzeń, a także innych środków trwałych. Istnieje również możliwość pokrycia premią technologiczną wydatków na materiały i prace budowlane.

Nie tylko z Pomorza

Na dodatkowe wsparcie innowacji mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy prowadzą takie projekty na Pomorzu. Preferencyjnych pożyczek udziela Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+, który współpracuje z BGK. Są one przeznaczone dla firm znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju.

— Pożyczka finansuje B+R. Jest ona dostępna w województwie pomorskim i jej beneficjentami są przede wszystkim firmy z regionu. Formuła finansowania nie wyklucza jednak przedsiębiorców z innych części Polski. Jest jeden warunek: muszą prowadzić działalność badawczo-rozwojową lub planują ją na terenie Pomorza — wyjaśnia Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczkę w wysokości od 200 tys. zł do 5 mln zł. Karencja w spłacie kapitału wynosi nawet 24 miesiące. Nie ma opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki.

— Każda firma starająca się o wsparcie musi spełniać jeszcze dwa ważne kryteria. Pierwszy wymóg: jej działalność B+R powinna wpisywać się w inteligentne specjalizacje Pomorza. Drugie kryterium brane pod uwagę przy ocenie wniosku to poziom zaawansowania prac badawczo-rozwojowych — tłumaczy Paweł Chorąży.

Pożyczka wesprze przedsięwzięcia B+R znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju, od poziomu demonstracji prototypu w warunkach operacyjnych do sprawdzenia technologii w warunkach rzeczywistych. W grę wchodzi też wcześniejszy poziom prac badawczo-rozwojowych, muszą być one jednak poprzedzone dodatkową analizą.

— Etap prac B+R określany jest za pomocą poziomu gotowości technologicznej, czyli TRL. Celem pożyczki jest opracowanie nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych oraz wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej — podkreśla Paweł Chorąży.

Poznaj program konferencji online "CFO Excellence 2020", 13 października 2020 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane