Jak zjeść ciastko i mieć ciastko

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 08-11-2006, 00:00

Zła wiadomość dla inwestorów — Getin Holding nie jest na sprzedaż. Dobra wiadomość — jego część, Noble Bank, raczej tak.

Sukcesem zakończą się emisje akcji Getin Holding i LC Corp. Leszka Czarneckiego — wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Holding dzięki emisji uzyska 648,3 mln zł, a LC Corp. — 559 mln zł. Obie uplasowane zostały na rynkach polskim i zagranicznym. Skierowane były do wybranych inwestorów. Piotr Stępniak, prezes Getin Holding, nie potwierdza jednak informacji o sukcesie emisji.

Przyznaje, że za 561 mln zł ze swojej puli holding odkupi od LC Corp. TU Europa. Nie oznacza to jednak, że jego portfel zostanie pomniejszony o tę kwotę.

— Równocześnie wyemitujemy akcje za 561 mln zł do LC Corp. i w ten sposób odzyskamy kapitał niezbędny do rozwoju naszej grupy — tłumaczy Piotr Stępniak.

Kapitał holdingu zostanie przeznaczony m.in. na rozwój głównych aktywów — Getin Banku.

— Jeszcze w tym roku chcemy go dokapitalizować 130-140 mln zł. Przy obecnym rozwoju akcji kredytowej banku jest to niezbędne, by utrzymać wskaźnik wypłacalności na poziomie wyższym niż wymagane 8 proc. — wyjaśnia prezes Getin Holding.

Nie na sprzedaż

W pierwszym półroczu bank miał 34-procentowy wzrost akcji kredytowej w stosunku do końca 2005 r. i taki wzrost ma utrzymać w całym roku. To będzie drugie jego dokapitalizowanie. W pierwszym półroczu dostał od holdingu 60 mln zł, a ponadto w poczet funduszy wpisał zysk za pierwsze półrocze wysokości prawie 75 mln zł. Jak wyjaśnia szef holdingu, pod koniec tego miesiąca będzie znany budżet, a więc też potrzeby finansowe banku na 2007 r.

Twierdzi, że nie są mu znane plany właściciela dotyczące sprzedaży holdingu. Na tę ofertę liczą inwestorzy, którzy chcą wejść do Polski. Zdaniem Jacka Chwedoruka, dyrektora generalnego Rothschild Polska, firmy zajmującej się doradztwem, dopóki holding szybko rośnie, dopóty inwestor nie ma potrzeby go sprzedawać. Piotr Stępniak podkreśla natomiast, że spółki holdingu będą rosnąć szybciej niż rynek. Nie wyklucza natomiast, że w 2007 r. na rynek trafią akcje Noble Banku, najnowszych aktywów grupy.

— Uważam, że Noble Bank może cieszyć się dużym zainteresowaniem inwestorów — mówi Piotr Stępniak.

Bliski koniec rozmów

Nawet do 400 mln zł z emisji trafi na inwestycje na Wschodzie.

— W tym tygodniu zakończymy badanie finansowe banku na Ukrainie. Przed podpisaniem umowy warunkowej negocjujemy strukturę transakcji w Rosji. W obu przypadkach jesteśmy więc dość blisko transakcji — ujawnia Piotr Stępniak.

Pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na zakupy, ale przede wszystkim na rozwój biznesu na Wschodzie. Co nieco z tego dostanie także Carcade, spółka leasingowa holdingu, która potrzebuje rozbudowy sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu