Jaka pogoda w Święta?

PAP
opublikowano: 16-12-2010, 07:49

Z ostatnich prognoz pogody wynika, że w Święta w najlepszym wypadku będziemy mieli tęgi mróz, a w najgorszym gołoledź - informuje "Metro".

Temperatury około zera, a więc gołoledź i ślizgawka na drodze mogą utrzymywać się podczas świąt. Na taki scenariusz wskazują symulacje amerykańskiego instytutu meteorologicznego. Ale według symulacji meteorologów niemieckich jeszcze w środę mogą nad Polskę wrócić tęgie mrozy - powiedziała gazecie dyżurna synoptyk IMGW Cedzyńska-Ziemba.

Nadejściu lekkiej odwilży nie dziwi się prof. Jacek Piskozub, klimatolog z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Już pod koniec listopada, gdy ostrzegał w rozmowie z "Metrem" przed uderzeniem zimy, zastrzegał, że na Gwiazdkę możemy spodziewać się odwilży. Spowodowane to miało być anomalią klimatyczną nad wodami południowo-wschodniego Pacyfiku.

Przyszłotygodniową odwilż prognozują również nasi górale. Ostrzegają jednak, że przed świętami może dojść do załamania pogody, co potwierdzałoby scenariusz niemiecki. Miałoby to być spowodowane pełnią Księżyca, która wypada 21 grudnia.

O ostrożność, choć już nie o jazdę pociągiem, apeluje policja. Mundurowi radzą kierowcom, aby poza wymianą opon wzięli dodatkowe dwa dni wolnego. Odradzają więc świąteczny wyjazd w piątek po pracy. Najlepiej wziąć dzień wolny na piątek i poniedziałek po świętach i wyjechać w obie strony z samego rana - radzi nadkomisarz Paweł Mąkol ze stołecznej drogówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane