Jaki status, taka ochrona

opublikowano: 14-07-2016, 22:00

Według pracodawców, prawa związkowców na umowach cywilnoprawnych powinny zależeć od wielkości organizacji.

Pracodawcy zgadzają się z koniecznością przyznania prawa zrzeszania się w związkach zawodowych osobom zatrudnionym na podstawie umów innych niż o pracę. Tego wymaga zresztą wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Mają jednak zastrzeżenia do uprawnień, które rząd chce przyznać tej grupie związkowców. W Radzie Dialogu Społecznego (RDS) trwają negocjacje nad projektem zmian w ustawie o związkach zawodowych. Część z nich jest krytykowana przez pracodawców.

Zgadzają się oni na ochronę wspomnianej grupy przed dyskryminacją, ale nie akceptują zapowiedzianej w przyszłychprzepisach szczególnej ochrony ich stosunku pracy oraz prawa do zwolnień z pracy za wynagrodzeniem w przypadku, gdy organizacja nie posiada statusu zakładowej organizacji związkowej. Projekt przewiduje płatne oddelegowanie na okres kadencji w związkowym zarządzie związkowców na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych. Przysługiwałoby im odpłatne zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, o ile jej charakter na to pozwala, szczególnie gdy jej wykonanie nie zależy od osobistych przymiotów danej osoby i mogą się jej podjąć inni zatrudnieni na takich umowach.

Poza tym bez zgody związku nie będzie można funkcyjnym działaczom związkowym wypowiedzieć współpracy ani jej rozwiązać. Prof. Jacek Męcina, przewodniczący zespołu prawa pracy RDS, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, mówi, że przedmiotem kompromisu proponowanego przez stronę pracodawców jest uzależnienie zakresu ochrony od statusu zakładowej organizacji związkowej, czyli posiadania w swoim składzie co najmniej 10 pracowników.

— Takie patrzenie na relacje zbiorowe przez pryzmat organizacji pracowniczych, które powinny mieć wciąż dominujące znaczenie w kształtowaniu zakładowych źródeł prawa pracy, jest warunkiem utrzymania zasad obecnie obowiązującego zbiorowego prawa pracy, a zmiany zaproponowane w projekcie zmienią ich wymiar na zbiorowe stosunki zatrudnienia — podkreśla prof. Jacek Męcina.

Ostateczny kształt projektowanej nowelizacji ustawy o związkach zawodowych powinien być znany w ciągu miesiąca. Planuje się, że wejdzie w życie w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu