Jakie dotacje z NCBR można zdobyć w 2022 r.

opublikowano: 15-12-2021, 20:00
aktualizacja: 28-12-2021, 10:21

Sztuczna inteligencja, zielone technologie, innowacje kolejowe – m.in. na to firmy będą mogły dostać granty rozdzielane przez agencję rządową.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wstępny harmonogram konkursów z dotacjami dla firm na przyszły rok. Niewykluczone, że określone w nim terminy naborów jeszcze się zmienią.

Spory zastrzyk kapitału:
Spory zastrzyk kapitału:
Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, zapowiada, że w przyszłym roku agencja przeznaczy na projekty innowacyjne 7,5 mld zł.

– W przyszłym roku na dofinansowania projektów innowacyjnych przeznaczymy 7,5 mld zł. 80 proc. tej kwoty, jak co roku, będzie pochodzić z funduszy europejskich – zapowiada dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Sztuczna inteligencja

W ofercie dotacyjnej agencji znalazły się dobrze znane przedsiębiorcom konkursy. Jednym z nich jest Infostrateg. Program miał już kilka odsłon. Jego celem jest wspieranie tworzonych przez przedstawicieli biznesu i nauki rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (SI) i blockchain. Przyszłoroczna, trzecia edycja konkursu będzie dotyczyła projektów, w których przedsiębiorcy i naukowcy zastosują SI do identyfikowania opinii konsumentów na temat bezpieczeństwa i jakości produktów. NCBR już ogłosiło ten nabór. Wnioski o dofinansowanie można składać do 27 stycznia 2022 r. W puli jest 18,4 mln zł. Agencja zaplanowała jeszcze czwartą i piątą odsłonę konkursu z budżetami wynoszącymi odpowiednio: 210 mln zł i 60 mln zł. Szczegóły dotyczące tych konkursów będą znane w drugim i czwartym kwartale 2022 r.

Granty dla konsorcjów

W przyszłym roku nie zabraknie również naborów dotacyjnych z programu Gospostrateg. Wspiera on badania przemysłowe, prace rozwojowe i przedwdrożeniowe. Te ostatnie są obowiązkowym elementem dofinansowanego przedsięwzięcia. Celem programu Gospostrateg jest również wzmocnienie współpracy naukowo-przemysłowej. Dlatego NCBR zaprasza do udziału w konkursie konsorcja. W ich skład mogą wchodzić przedsiębiorcy, jednostki naukowe, a także podmioty, które zastosują w praktyce rozwiązania będące wynikiem wspieranych projektów. Mogą to być m.in. fundacje i stowarzyszenia. Co ważne, konsorcjum może tworzyć maksymalnie pięć podmiotów.

Konkursy dotacyjne, które agencja do tej pory prowadziła w ramach wspomnianego programu, dotyczyły przedsięwzięć badawczych m.in. z takich dziedzin jak morska energetyka wiatrowa i fotowoltaika. W przyszłorocznej ofercie dotacyjnej NCBR znalazły się trzy nabory, z czego dwa z budżetami po 25 mln zł, a trzeci z pulą 80 mln zł. Ogłoszenie konkursów planowane jest na pierwszy, drugi i trzeci kwartał przyszłego roku.

Zielone technologie

W harmonogramie przyszłorocznych naborów przedstawiciele NCBR przewidzieli również drugą edycję konkursu „Nowe technologie w zakresie energii”. Jego celem jest wspieranie projektów, które mogą przyczynić się do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej. Chodzi o wdrażanie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo energetyczne kraju i zwiększających konkurencyjność rodzimej gospodarki. W puli są 393 mln zł.

– Interesujące z punktu widzenia wnioskodawców jest to, czy formuła konkursu będzie taka sama jak w przypadku jego pierwszej edycji. Wówczas projekty musiały być podzielone na kilka faz obejmujących m.in. sporządzenie studium wykonalności, realizację badań podstawowych, przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i przedwdrożeniowych. Szczegóły dotyczące tych kwestii poznamy w pierwszym kwartale 2022 r. – wyjaśnia Edyta Suchocka, konsultant w Crido.

Technologie kolejowe

Przedsiębiorcy mogą liczyć także na znany im z poprzednich lat konkurs BRIK. Jest on realizowany wspólnie przez NCBR i PKP PLK. Jego głównym celem jest rozwijanie innowacji w branży kolejowej. W drugiej edycji konkursu wsparcie popłynie do firm, które będą prowadziły projekty związane z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, efektywnością energetyczną, ekologią i usprawnieniem procesu diagnostyki infrastruktury.

– BRIK stymuluje rozwój nowinek we wspomnianej branży, a także współpracę przedstawicieli nauki i przemysłu. Opracowane przez nich nowe rozwiązania, wdrożone potem przez polską kolej, przyczynią się do zwiększenia efektywności sektora. Skorzysta na tym każdy pasażer – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki.

W pierwszej edycji konkursu, która odbyła się kilka lat temu, mogły startować konsorcja naukowo-przemysłowe składające się z dwóch do pięciu podmiotów, w tym uczelni, instytutów badawczych, MŚP i dużych graczy. Warunek był jeden — liderem takiej kooperacji musiała być jednostka naukowa. Ogłoszenie kolejnej odsłony konkursu BRIK planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku, a uruchomienie naboru na drugi kwartał 2022 r. W puli jest 34,8 mln zł.

Hydrostrateg

W przyszłorocznej ofercie NCBR pojawią się również nowe programy dotacyjne. Jednym z nich jest Hydrostrateg.

— Będzie on dotyczył projektów realizowanych w konsorcjach. Agencja planuje ogłosić konkurs w drugim kwartale 2022 r., a uruchomić go w trzecim. NCBR nie ujawnił jeszcze, ile pieniędzy przeznaczy na program Hydrostateg — podkreśla Edyta Suchocka.

Innowacje w energetyce

Atrakcyjne dla przedsiębiorców może być też wspólne przedsięwzięcie NCBR i PKN Orlen. Na wsparcie będą mogły liczyć projekty badawczo-rozwojowe, dzięki którym zwiększy się skala wdrożeń przemysłowych i innowacyjnych w grupie energetycznej. Szczegóły dotyczące konkursu i jego budżetu powinny być znane najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2022 r. Natomiast nabór zaplanowano na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane