Czytasz dzięki

Jakie potrzeby, takie rozwiązanie

MICHAŁ KIERUL, prezes Softblue
opublikowano: 11-02-2015, 00:00

KOMENTARZ Przedsiębiorstwa szukają systemów ERP w formie gotowych aplikacji, ale często nie chcą ich kupować, tylko używać.

Odpowiedzią rynku jest tzw. usługowy model IT, czyli rozwiązania w chmurze obliczeniowej, udostępniające funkcjonalności programów na desktopie klienta, oferowane przez zewnętrznych partnerów technologicznych.

Outsourcing to nie jedyne zjawisko, które zmieniło rynek ERP w ostatnich latach. Równie ważna jest elastyczność tej klasy produktów:

Nowoczesne oprogramowanie ERP wymienia informacje bezpośrednio z systemami firmy, bez konieczności przenoszenia danych np. za pomocą kodów kreskowych czy nośników zewnętrznych.

architekci software’u zwracają szczególną uwagę na jego elastyczność i uniwersalność. Tworzą narzędzia, których wyspecjalizowane moduły można łatwo dostosować do potrzeb każdego przedsiębiorstwa w dowolnej branży. Inny aspekt to wpisanie systemu ERP w całą infrastrukturę IT firmy — nowoczesne oprogramowanie wymienia informacje bezpośrednio

z systemami firmy, bez konieczności przenoszenia danych np. za pomocą kodów kreskowych czy nośników zewnętrznych.

Kolejnym wyróżnikiem najnowszych systemów ERP jest przyjazność interfejsu. Ich obsługa nie powinna nastręczać trudności. Dlatego niektórzy twórcy tych produktów kopiują pomysły z mediów społecznościowych, choć takie rozwiązania ciągle jeszcze uchodzi za testowe i nie wszyscy eksperci je polecają.

Użytkownicy dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa chmurowych i mobilnych systemów ERP. To ogromne wyzwanie dla projektantów. Technologie zabezpieczeń dotyczą wielu elementów rozwiązania: wewnętrznej struktury modułów wrażliwych, takich jak księgowość, finanse, bazy kontrahentów, samego przesyłu danych między modułami a otoczeniem spółki, a także centrum danych, w którym znajduje się system. [red. MK] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ KIERUL, prezes Softblue

Polecane