Jakie zmiany w prawie pracy

MICHAŁ SYNOWIEC
opublikowano: 04-02-2013, 00:00

Początek roku przyniósł w prawie pracy wiele zmian, które będą miały wpływ na sytuację pracodawcy i pracownika.

Pełnoetatowcy od stycznia 2013 r. otrzymują nie mniej niż 1600 zł brutto, a w pierwszym roku pracy — 1280 zł brutto. Oznacza to podwyżkę o 100 zł brutto w stosunku do ubiegłego roku. Zmienią się także kwoty zależnych od minimalnego wynagrodzenia świadczeń, np. wysokość minimalnego wynagrodzenia przestojowego. Pracownik ma bowiem prawo do 60 proc. wynagrodzenia, jeżeli był gotów do pracy, ale nie mógł jej wykonywać z niezawinionych przez siebie przyczyn.

Większa będzie także maksymalna kwota odprawy w ramach zwolnienia grupowego. Podwyższenie limitu z 22,5 tys. do 24 tys. zł będzie jednak korzystne tylko dla tych, którzy zarabiali ponad 7500 zł miesięcznie. Wyższe będą również minimalne kwoty odszkodowań za nierówne traktowanie, mobbing czy dyskryminację.

Jedną z najgłośniejszych zmian dokonanych w minionym roku było podwyższenie wieku emerytalnego i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Zmiany są wprowadzane od stycznia 2013 r. stopniowo, zależnie od daty urodzenia pracownika. Kobiety urodzone przed końcem 1952 r. uzyskają uprawnienia emerytalne w wieku 60 lat. Następnie z każdym kwartałem wiek emerytalny wydłuża się o miesiąc i panie urodzone po 30 września 1973 r. uzyskają uprawnienia emerytalne po ukończeniu 67 lat.

Wiek emerytalny mężczyzn stopniowo wzrasta od 65 lat i 5 miesięcy i dla mężczyzn urodzonych po 30 września 1953 r. wynosi co najmniej 67 lat. Urodzeni przed końcem 1948 r. nadal mogą pójść na emeryturę w wieku 65 lat.

Pracownicy, którzy maksymalnie za 4 lata uzyskają uprawnienia emerytalne, są szczególnie chronieni przez kodeks pracy. Nie można wypowiedzieć im pracy ani zmienić warunków pracy i płacy. W miarę podwyższania wieku emerytalnego ochrona przedemerytalna będzie dotyczyła pracowników odpowiednio później. Jednak ci, którzy zostali nią objęci do końca 2012 r., nie tracą nabytych uprawnień.

Od 1 września ma wejść w życie nowelizacja kodeksu pracy dotycząca wydłużenia urlopu macierzyńskiego do 52 tygodni. Z rocznego urlopu będą mogły skorzystać pracownice, które urodzą dziecko po 17 marca 2013 r. Od długości urlopu będzie zależała wysokość zasiłku macierzyńskiego. Gdy rodzice zdecydują się na dłuższy urlop, otrzymają 80 proc. zasiłku. Pełną kwotę dostaną ci, którzy wykorzystają urlop sześciomiesięczny. Rodzice będą mogli na równych prawach skorzystać z wydłużonego do 6 tygodni urlopu dodatkowego. Nowością jest projektowany urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Rodzice korzystaliby z niego na równych prawach, pod warunkiem wcześniejszego wykorzystania urlopu dodatkowego bezpośrednio przed urlopem rodzicielskim.

Urlop wychowawczy zostanie wydłużony do 37 miesięcy — po jednym miesiącu dla każdego z rodziców, z zastrzeżeniem, że nie można go przenieść na drugiego.

MICHAŁ SYNOWIEC

radca prawny, DLA Piper

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ SYNOWIEC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu