Jakość zarządu kluczem do sukcesu

SEBASTIAN ŁYCZBA
opublikowano: 01-04-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA STRATEGICZNEGO

Ubiegły rok był dla spółek z pewnością nieco łatwiejszy niż poprzedni. Wpłynęły na to przede wszystkim polepszające się z kwartału na kwartał warunki makroekonomiczne w Polsce i w całej Europie. Niemniej jednak gospodarczo ciągle był to trudny rok. To, co decydowało o rozwoju spółek w tym czasie, to konsekwencja w realizacji strategii, jakość działania zarządów, wprowadzanie nowych rozwiązań i produktów, odważne przejęcia oraz ekspansja międzynarodowa. Właśnie takie działania zostały uhonorowane przez ekspertów w rankingu Giełdowa Spółka Roku.

Inter Cars w ostatniej dekadzie, a w szczególności w trakcie ostatnich 5 lat, wykonał ogromną pracę i osiągnął wymierny sukces. Jeszcze w 2009 r. skonsolidowane przychody tej spółki wynosiły 2 mld zł, a zysk netto 68 mln zł. Cztery lata później przychody przekroczyły 3,5 mld zł, a zysk netto poszybował do 150 mln. W Polsce niestety nie mamy zbyt wielu przykładów firm, które kilkanaście lat temu powstały od podstaw, a następnie, niemal organicznie, w ostatniej dekadzie osiągnęły miliardowe przychody. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że Inter Cars nie spocznie na laurach. Po opanowaniu polskiego rynku, spółka ma przed sobą to, czego próbują wszystkie inne rodzime przedsiębiorstwa, czyli perspektywę ekspansji międzynarodowej. Nie będzie to łatwa ścieżka, ale dotychczasowe osiągnięcia tego dystrybutora części zamiennych pozwalają wierzyć, że w dłuższej perspektywie im się to uda.

Nie dziwi także wysokie miejsce PZU. Akcje tej spółki w ostatnim okresie dały inwestorom solidnie zarobić, szczególnie w postaci sowitych dywidend. Ta największa w Polsce grupa ubezpieczeniowa przeszła istotne zmiany, w tym znaczącą restrukturyzację oraz próbę odświeżenia wizerunku. Jest to pewna, stabilna i przewidywalna marka, która osiąga bardzo dobre wyniki finansowe i to są jej najmocniejsze atuty. Pozostaje tylko pytanie: co dalej? Konkurencja na polskim rynku jest coraz większa, a to nie pozostanie bez wpływu na działalność tej grupy w dłuższym terminie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kruk to kolejny przykład średniej polskiej firmy odnoszącej niewiarygodne sukcesy, która działa w stosunkowo młodej branży. Ogromna dynamika rozwoju, nowe podejście do rynku usług to z pewnością w dużej mierze zasługa prezesa tej spółki. Potwierdza się w tym przypadku znana reguła, mówiąca o tym, że jakość osób w zarządzie decyduje o powodzeniu i rozwoju każdego przedsięwzięcia.

Niezwykle udanym biznesem pochwalić się może także CD Projekt. Jest to sukces wartszczególnego podkreślenia, zwłaszcza że spółka działa w szeroko pojętej branży IT, gdzie konkurencja jest globalna. Do przetrwania niezbędny jest tutaj otwarty umysł, innowacyjność i światowe podejście. Potrzebujemy w Polsce więcej takich firm.

Reasumując, w tej chwili na warszawskiej giełdzie jest wiele podmiotów, które odznaczają się świetnymi wynikami finansowymi, są mądrze zarządzane, realizują umiejętnie dobraną strategię, a przede wszystkim stale pracują nad zwiększaniem swojej wartości dla akcjonariuszy. Tylko takie efekty w długim terminie mogą potwierdzić kompetencje zarządów spółek. Dla większości podmiotów notowanych na GPW, po tym jak osiągnęły sukces na polskim rynku, kluczowe będzie realizowanie strategii międzynarodowej, o ile będą chciały utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju.

SEBASTIAN ŁYCZBA

Partner i Szef Działu Rynków Publicznych w EY

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SEBASTIAN ŁYCZBA

Polecane