Jakub Havrlant wchodzi do Polski

Młody czeski biznesmen zaczął od zakupu Invii od MCI. To nie będzie jego ostatnie słowo.

30 projektów z produktami w 65 krajach wykorzystywanymi przez 6,5 mln ludzi. Ich inspiratorem jest Jakub Havrlant — młody biznesmen, który zawojował czeski rynek nowych technologii. Zakup Invii od MCI to jego debiut na rynku polskim.

Jakub Havrlant  już kilkakrotnie chciał wejść na rynek polski, ale przegrywał rywalizację z innymi podmiotami. Był zainteresowany kupnem serwisu Bankier. pl i e-commerce’owego przedsięwzięcia związanego z przemysłem samochodowym.
YouTube

— Każda akwizycja to wstęp do rozwoju szerszego portfela produktów w danym obszarze. Chcemy też stworzyć platformę w obszarze turystyki — mówi Jakub Havrlant. Biznesmen już kilkakrotnie chciał wejść na rynek polski, ale przegrywał rywalizację z innymi podmiotami. Był zainteresowany kupnem serwisu Bankier. pl i e-commerce’owego przedsięwzięcia związanego z przemysłem samochodowym.

— Wyceny były dla nas za wysokie — mówi Jakub Havrlant. Biznesmen finalizuje przejęcie od spółki Naspers spółki Mall.cz, internetowego serwisu zakupowego, który jest też obecny w Polsce. Inna jego spółka portfelowa, Storyous, oferująca system elektroniczny do zarządzania kawiarniami, również chce rozpocząć w tym półroczu podbój naszego rynku. — Wierzę w połączenie potencjału online i offline — mówi Jakub Havrlant.

Najbogatsi Czesi

Rockaway Capital stoi na dwóch nogach: wyszukuje ciekawe okazje inwestycyjne w naszym regionie i inwestuje w start-upy z globalnym potencjałem. Polska jest atrakcyjna dla Czechów — niedawno zainwestował u nas Andrej Babis, kupując spożywczy Good Food. Możliwości akwizycyjne analizuje też inny bogaty Czech — Zdenek Bakala.

Za Rockaway Capital również stoją najbogatsi Czesi na czele z Petrem Kellnerem (jego majątek jest szacowany nawet na 11 mld USD). Towarzyszą mu Daniel Křetinský i Patrik Tkac — dwóch słowackich udziałowców holdingu J&T, znanego dotychczas głównie z inwestycji m.in. w Unipetrol, Tatry Mountain Resort, górnictwo i media.

Ich wspólny majątek „Forbes” szacuje na około 0,6 mld USD. Ciekawostką jest to, że Daniel Křetinský jest założycielem i udziałowcem EPH, czeskiego koncernu energetycznego, który ma największe szanse na kupno aktywów wycofującego się z Polski EDF. J&T ma praktycznie nieograniczone możliwości zdobycia kapitału — jego właściciele nawiązali strategiczną współpracę z chińskim CEFC China Energy Company.

Pod rękę z MCI

Jakub Havrlant poluje na aktywa z segmentu e-commerce i — jak twierdzą osoby z branży — rozmawia o wspólnych inwestycjach z funduszami MCI. Zresztą to MCI ma w portfolio aktywa, którymi może znów kusić Czechów. Chodzi o Morele. net i Pigu.lt handlujące online nie tylko elektroniką. Łącznie obroty obu tych biznesów sięgają 200 mln EUR rocznie.

— Kwestia Morele.net jest jeszcze przed nami. Chcemy pokazać szerzej tę spółkę rynkowi w najbliższych kwartałach — mówi tylko Tomasz Czechowicz, partner zarządzający MCI. Udziałowca będzie szukał eSky, którego prezesem został niedawno Sebastian Mikosz.

— Transakcja przeprowadzona przez MCI odzwierciedla duże zainteresowanie średniej wielkości firmami e-commerce w naszym regionie, które wynika z dużego potencjału rynku i gotowości nowych pokoleń konsumentów do działania online — mówi Jacek Chwedoruk, prezes banku inwestycyjnego Rothschild, który doradzał spółce przy transakcji we współpracy z praskim Corpin. © Ⓟ

Urodzony start-upowiec

„Wyjdź ze strefy komfortu, zaryzykuj. Nie bój się popełniać błędów, ale konsekwentnie wdrażaj własną wizję. Nie bój się zatrudniać lepszych od siebie, ale bądź świadom, że praca z ludźmi pochłonie większość twojej energii. Na końcu najważniejszy jest klient — tak określił „Forbesowi” swoje zasady Jakub Havrlant, założyciel Rockaway Capital. Czeski biznesmen sam jest start-upowcem. Dziewięć lat temu założył Bezrealitky.cz — serwis, który w krótkim czasie podbił czeski rynek nieruchomości. Sprzedał go Allegro tak skutecznie, że został szefem koncernu w Czechach, na Słowacji i w krajach bałtyckich. Ciągnęło go jednak do własnego biznesu i założył Rockaway Capital. Jest m.in. właścicielem E-commerce Holding — sieci sklepów internetowych, oferujących specjalistyczne artykuły od produktów spożywczych po sportowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska, Karol Jedliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane