Jakubiak sprzedaje browary

opublikowano: 17-05-2018, 15:58
aktualizacja: 17-05-2018, 16:00

Właściciel Ciechana, Bojanowa i Lwówka chce uzyskać za nie 108 mln zł.

Portal wiadomoscihandlowe.pl donosi, że Marek Jakubiak, twórca Browarów Regionalnych Jakubiak i poseł Kukiz’15, wystawił na sprzedaż trzy swoje browary – za Ciechana chce dostać 60 mln zł, za Lwówek – 20 mln zł, a Bojanowo – 28 mln zł, zaś wśród zainteresowanych mają być inwestorzy z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Marek Jakubiak
Marek Jakubiak
Michal Kazmierczak/FORUM

O poszukiwaniu inwestorów (w różnych konfiguracjach) biznesmen mówi od dwóch lat, ale dla innych podmiotów. W sierpniu w 2016. r. tłumaczył w rozmowie z PB, że chce sprzedać inny z browarów – Biskupiec, zaś dla browaru w Darłowie stworzyć konsorcjum inwestorów. Teraz w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl tłumaczy, że te dwie rozpoczęte inwestycje oraz polityka pochłaniają go na tyle mocno, że nie jest w stanie poświęcać biznesowi tyle czasu, ile wcześniej.

Na rynku piwa z udziałami rzędu 90 proc. króluje niepodzielnie w Polsce trzech globalnych graczy – Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg. Powszechnie uważa się jednak, że to małe regionalne piwa wywołały rewolucje na tym rynku – do której przystąpili ci najwięksi, zaopatrując się w lokalne marki i eksponując je na półkach.

Inwestorzy finansowi trzymali się natomiast od tej części rynku z daleka. W kontekście browarów Marka Jakubiaka dochodzi do tego kwestia polityki – jako poseł i działacz partii może – zdaniem niektórych przedstawicieli funduszy inwestycyjnych – odstraszyć część potencjalnych inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane