Jan Kulczyk (konkurs Przedsiębiorca Roku)

DI
opublikowano: 20-12-2012, 22:57

„Puls Biznesu” wraz z Pracodawcami RP ogłaszają plebiscyt na Przedsiębiorcę Roku 2012. Codziennie prezentujemy jedna nominowaną sylwetkę - dziś Jan Kulczyk, najbogatszy Polak, właściciel m.in. Kulczyk Investments

Już dawno temu stwierdził, że Polska to dla niego za mało, był w minionym roku zauważalny - także z perspektywy globalnej. Biznesowego wyczucia przy wyborze celów inwestycyjnych w sektorze wydobywczym powinny się od niego uczyć nasze narodowe koncerny paliwowe. Spółki z portfela najbogatszego Polaka jedna przez drugą chwaliły się odkryciami, głównie gazu, a to w Tanzanii, a to Gwinei Równikowej, a to na Ukrainie. Biznesmen rozpoczął też poszukiwania miedzi w Afganistanie. Równolegle przygotowywał potężne inwestycje w infrastrukturę. W Polsce trwa przetarg na wykonawcę dla Elektrowni Północ, a w planach jest budowa platformy LNG w Tanzanii i rafinerii w Nigerii. Nie można też zapominać o projekcie farm morskich na Bałtyku, na który Jan Kulczyk dostał już zgodę resortu środowiska. Inne przejawy tegorocznej aktywności biznesmena to zakup od Aleksandra Gudzowatego projektu rurociągu Bernau-Szcecin, przejęcie kontroli nad giełdowym PEP i udane zakończenie współpracy z Volkswagenem, czego inni dealerzy aut mogą mu zazdrościć.

10 KANDYDATÓW - GŁOSUJ >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane