Japończycy w Świdnicy

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 02-05-2006, 00:00

Japoński koncern Nifco rozpocznie działalność w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej SSE Invest-Park. Inwestycje firmy przekroczą 16 mln zł.

Nifco to pierwszy japoński i kolejny duży inwestor zagraniczny w Świdnicy. W podstrefie Wałbrzyskiej (WSSE) Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park działa już szwedzki Electrolux i amerykański Colgate-Palmolive.

Japońska spółka, przy ul. Przemysłowej, wybuduje fabrykę nitów, pierścieni, zacisków z tworzyw sztucznych oraz innych części na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.

Nifco Poland, którą kieruje Yoshihiro Tosabayashi, jest w 100 proc. własnością firmy Nifco Inc. Grupa planuje uruchomienie zakładu podobnego do zakładów japońskich pod względem wydajności i jakości, a konkurencyjnego wobec nich pod względem jakości produkcji. Firma chce rozpocząć działalność jak najszybciej i przeszkolić pracowników, by ze świdnickiej fabryki stworzyć główny zakład w Europie, który będzie wytwarzał różne części na potrzeby producentów europejskich oraz rynku rosyjskiego. Oferta firmy Nifco zaadresowana jest nie tylko do japońskich producentów samochodów, lecz również do innych firm zagranicznych.

Nifco Poland w świdnickim zakładzie zatrudni blisko 100 osób. Wydatki inwestycyjne przekroczą 16 mln zł. Planowana wielkość sprzedaży to ponad 29 mln zł rocznie. Budowa zakładu rozpocznie się w sierpniu, a produkcja ruszy już wiosną 2007 r.

— Wierzę, że podobnie jak w Wałbrzychu, Żarowie i Jelczu, również w Świdnicy po Nifco pojawi się więcej japońskich firm — podkreśla Mirosław Greber, prezes WSSE Invest-Park.

Firma Nifco powstała w 1967 r. Grupa, w której skład wchodzi, dostarcza wyroby japońskim, i nie tylko, producentom samochodów oraz elektronicznego sprzętu domowego. Nifco ma fabryki na całym świecie, spółki zależne od koncernu działają w dwunastu krajach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Azji.

Obecnie Nifco posiada dwa zakłady produkcyjne w Europie, jeden w Wielkiej Brytanii, a drugi w Hiszpanii. Centrum produkcyjne w Polsce będzie trzecim w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu