Czytasz dzięki

Japonia: nieoczekiwany wzrost zamówień

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-10-2020, 06:02

W sierpniu 2020 r. w japońskiej gospodarce odnotowano nieoczekiwany wzrost zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia. Powodów do zbytniego optymizmu jednak nie ma, informuje Reuters.

Podstawowe zamówienia na maszyny, dane charakteryzujące się dużą zmiennością, uważane za wskaźnik wydatków kapitałowych w ciągu najbliższych sześciu do dziewięciu miesięcy, wzrosły w sierpniu o 0,2 proc. po wzroście o 6,3 proc. w lipcu.

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek wskaźnika o 1,0 proc. w ujęciu miesięcznym.

Jednak analitycy ostrzegają, że zamówienia mogą ponownie spaść w nadchodzących miesiącach, ponieważ firmy zmagają się z nadmierną produkcją.

W ujęciu sektorowym zamówienia od producentów spadły o 0,6 proc. podczas gdy zamówienia od firm nieprodukcyjnych zniżkowały o  6,9 proc. wynika z opublikowanych w poniedziałek rządowych danych.

W porównaniu z rokiem poprzednim zamówienia na maszyny podstawowe, z wyłączeniem zamówień na statki i energię elektryczną, spadły w sierpniu o 15,2 proc., przy prognozie -15,6 proc.

Zamówienia zagraniczne, które nie są uwzględnione w zamówieniach podstawowych, wzrosły najszybciej od kwietnia 2014 r., skacząc o 49,6 proc.  w porównaniu z poprzednim miesiącem po odnotowaniu wzrostu o 13,8 proc. w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane