Japonia prywatyzuje kolejnego przewoźnika

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2016-09-14 12:03

Japoński rząd planuje prywatyzację Kyushu Railway, donosi Bloomberg. Ze sprzedaży akcji kolejowego przewoźnika zamierza pozyskać około 5 mld USD. Transakcja ma być największą w tym roku ofertą IPO w Kraju Kwitnącej Wiśni

Japan Railway Construction, Transport and Technology Agency (JRCTTA), która posiada udziały JR Kyushu chce sprzedać cały swój pakiet. Akcje mają trafić do obrotu na parkietach w Tokio i Fukuoce. Wstępnie, giełdowy debiut zaplanowany został na 25 października. 

Japan Rail
Japan Rail
ARC

JR Kyushu, która operuje pociągami na trzeciej pod względem wielkości japońskiej wyspie, jest w dużej mierze beneficjentem rekordowej liczby turystów zagranicznych odwiedzających Kraj Kwitnącej Wiśni, co napędza popyt na usługi hotelarskie i restauracyjne świadczone również przez spółkę. Zlokalizowana w mieście Fukuoka, około 890 km na południowy zachód od Tokio firma będzie czwartą rządową spółką  kolejową wydzieloną w 1987 r. z podziału Japan Railways, która zostanie sprywatyzowana. 

Jak wynika z danych przedstawionych przez JRCTTA, 1 sierpnia JR Kyushu przeprowadziła Split akcji w stosunku 500 do 1, w efekcie czego Agencja posiada obecnie 160 mln walorów.