Czytasz dzięki

Japonia: stopa oszczędności najwyższa od 20 lat

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 09-10-2020, 13:31

Japończycy oszczędzają na potęgę. Stopa oszczędności wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch dekad.

Pandemia koronawirusa mocno przełożyła się na wydatki Japończyków. Ograniczyli je bowiem w mocnym stopniu, a zamiast wydawać środki otrzymane od państwa, wola je gromadzić.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

W efekcie w ciągu pięciu miesięcy do sierpnia włącznie Japończycy zaoszczędzili średnio 44 proc. swoich dochodów. Dla porównania analogiczna wartość rok wcześniej oscylowała na poziomie 33 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Środki pieniężne i depozyty w posiadaniu gospodarstw domowych w Japonii wzrosły do rekordowego poziomu 1,03 trn jenów (9,7 bln USD) w okresie kwiecień-czerwiec.

Wyższe stopy oszczędności oznaczają mniejsze wydatki, co jest niekorzystne dla ogólnego ożywienia tego azjatyckiego kraju. Konsumpcja prywatna stanowi ponad połowę gospodarki, a odbicie jest szczególnie ważne, ponieważ wirus uderza w rynki eksportowe jeszcze mocniej niż w Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane