Japonia wyniosła franka

JKW
opublikowano: 17-03-2011, 00:00

Szwajcarska waluta jest wobec złotego najsilniejsza od lutego 2009 r. Tylko wczoraj podrożała o 9 gr.

Szwajcarska waluta jest wobec złotego najsilniejsza od lutego 2009 r. Tylko wczoraj podrożała o 9 gr.

Trzęsienie ziemi w Japonii uderza w polskich kredytobiorców zadłużonych w obcych walutach. Złoty tracił wczoraj do wszystkich głównych walut, a najmocniej do franka szwajcarskiego. Helwecka waluta podrożała wczoraj o 9 gr, za jednego franka wieczorem płacono już 3,23 zł. Kurs jest najwyższy od lutego 2009 r., kiedy przekroczył 3,30 zł.

— Rano wydawało się, że na rynki wraca spokój. Kolejne złe doniesienia z Japonii popsuły jednak ten dobry nastrój i na rynkach znowu powiało paniką, a ta zawsze umacnia franka i osłabia złotego. Inwestorzy wycofują kapitał z ryzykownych aktywów i lokują go w tych najbezpieczniejszych — wyjaśnia Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Nastroje zepsuła też wczorajsza aukcja portugalskich bonów. Popyt na rządowe papiery był słaby, co podbiło rentowności portugalskich dziesięcioletnich obligacji do najwyższych poziomów od 16 lat. Dodatkowo agencja ratingowa Moody’s obcięła rating portugalskich obligacji o dwa stopnie do A3.

— W ciągu kilku miesięcy obawy o strefę euro powinny wygasnąć, a to przywróci spokój na rynkach finansowych. Przed nami kulminacja wykupu długów przez południowe kraje Eurolandu. Musimy przez to przejść, ale najprawdopodobniej nic złego się nie wydarzy i sytuacja powoli zacznie wracać do normy — mówi Marcin Kiepas.

Dlatego większość analityków jest przekonanych, że złoty na koniec roku będzie mocniejszy niż jest obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu