Japonia zainteresowana Afryką

DI, PAP
opublikowano: 03-06-2013, 14:39

Przywódcy Japonii i państw afrykańskich podkreślili znaczenie inwestycji sektora prywatnego dla stymulowania rozwoju gospodarczego. W poniedziałek zakończyła się trzydniowa, organizowana co 5 lat Tokijska Konferencja Międzynarodowa ws. Rozwoju Afryki (TICAD).

Obradowano w Jokohamie koło Tokio. W konferencji uczestniczyły delegacje 51 państw afrykańskich oraz przedstawiciele ONZ i Banku Światowego. Japonia obiecała Afryce pomoc rządową i sektora prywatnego na sumę 3,2 biliona jenów (32 mld USD) w ciągu pięciu lat.

Premier Shinzo Abe wyrażał nadzieję na wzajemnie korzystne relacje Japonii z Afryką. Strona japońska zapowiedziała m.in. zaproszenie tysiąca Afrykanów, którzy będą uczyć się i pracować jako praktykanci w firmach japońskich. Tokio zamierza też pomagać państwom afrykańskim w poprawie bezpieczeństwa, zwłaszcza w walce z piractwem morskim w Somalii.

Premier Abe podkreślał, że jest obecnie dobry czas do inwestowania w Afryce. Współprzewodniczący konferencji premier Etiopii Hailemariam Desalegn wskazywał, że Afryka jest obecnie "otwarta na biznes" i zapewniał, że inwestowanie w ten kontynent będzie bardzo opłacalne.

Abe przeprowadził na marginesie konferencji rozmowy dwustronne z przywódcami ok. 40 krajów afrykańskich.

W deklaracji końcowej nazwano sektor prywatny "żywotnie ważnym motorem wzrostu gospodarczego". Uczestnicy konferencji zobowiązali się stymulować inwestycje prywatne przez poprawę klimatu biznesowego oraz ram prawnych.

Associated Press podkreśla, że Japonia chce dogonić Chiny, które energicznie inwestują w bogatej w surowce Afryce.

W planie działania dołączonym do deklaracji końcowej wskazano, że Afryka jest "najmniej zintegrowanym kontynentem" i że przypada na nią zaledwie 3 proc. globalnego handlu. Zwrócono uwagę, że napływ kapitału prywatnego do Afryki jest obecnie większy niż oficjalna pomoc rozwojowa, ale inwestycje sektora prywatnego wciąż koncentrują się na przemyśle wydobywczym.

Za "wyzwanie na przyszłość" uznano dywersyfikację inwestycji zagranicznych - skierowanie ich do takich dziedzin jak infrastruktura, rolnictwo, wytwórczość i turystyka. Podkreślono, że tkwi w tym "ogromny potencjał".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane