Japońska gospodarka skurczyła się o niemal 5 proc. w 2020 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-02-2021, 06:37

Szacunki ekonomistów wskazują, że japońska gospodarka odrobiła już około 90 proc. strat wywołanych kryzysem na skutek wybuchu pandemii koronawirusa. W całym 2020 r. PKB tego kraju spadł o 4,8 proc., najmocniej od końca II wojny światowej, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Końcówka minionego roku okazała się udana dla trzeciej pod względem wielkości gospodarki na świecie. W okresie październik-grudzień 2020 r. rozwijała się ona w tempie 12,7 proc. przebijając medianą prognoz ekonomistów na poziomie 9,5 proc. Jednak w porównaniu z III kw. widoczne było spore spowolnienie dynamiki wzrostu z 22,7 proc. po korekcie. Ostatecznie cały 2020 r. zamknięty został spadkiem PKB o 4,8 proc., co jest pierwszym ujemnym wynikiem od 2009 r.

Odczyt za IV kwartał okazał się dużo lepszy niż w przypadku amerykańskiej (+4,0 proc.) czy też gospodarki eurolandu (spadek o 2,8 proc.). Warty podkreślenie był sięgający 11,1 proc. wzrost eksportu w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku, co zaowocowało dodaniem 1,0 proc. do zwyżki PKB przez wskaźnik popytu zewnętrznego (eksport minus import). Po raz pierwszy od trzech kwartałów zwiększyły się wydatki inwestycyjne (+4,5 proc.), gdyż firmy wznowiły inwestowanie po wstrzymaniu się przed wydatkami z uwagi na pierwszą falę Covid-19.

Ekonomiści podkreślają również 2,2-proc. wzrost konsumpcji prywatnej, która stanowi ponad połowę japońskiej gospodarki. Zwolniła ona jednak tempo z 5,1 proc. w III kw. Udało się jej mimo to przekroczyć prognozę na poziomie 1,8 proc.

Projekcje na bieżący kwartał nie są jednak optymistyczne. Z uwagi na wprowadzenie stanu wyjątkowego i kolejnych obostrzeń w związku z nową falą infekcji, oczekuje się spadku PKB w I kw. 2021 r.

Jeśli stan wyjątkowy zostanie zniesiony w marcu, japońska gospodarka prawdopodobnie odbije w kwietniu i czerwcu - powiedział Yusuke Shimoda, starszy ekonomista z Japan Research Institute. Dodał, że nie można jednak liczyć na dużą ekspansję, ponieważ prawdopodobnie zajmie trochę czasu, zanim szczepionki przeciw Covid-19 dotrą do szerszej populacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane