Japoński jen kreuje trendy na rynkach

Mariusz Potaczała
opublikowano: 19-02-2007, 00:00

Na rynku złotego bez większych zmian. Kurs euro w minionym tygodniu przebywał raczej powyżej 3,91 zł. Notowania dolara po przetestowaniu 3,03 zł wróciły do 2,98 zł.

Dane o inflacji w Polsce miały mniejszy wpływ na wycenę złotego niż sytuacja na rynku japońskiego jena. Bardzo dobre dane o wzroście gospodarczym w Japonii zwiększyły oczekiwania rynku na podwyżkę stóp procentowych. Wywołało to falę zamykania pozycji spekulacyjnych na rynkach wschodzących, które były oparte na zasadzie carry-trade, czyli tanich pożyczek w japońskiej walucie.

Rynek już czeka na polskie dane o produkcji i sprzedaży detalicznej. Ważna będzie także decyzja Banku Japonii o stopach procentowych. Dalsze osłabienie dolara zawęża pole do spadku notowań złotego. Każdą chwilę słabości naszej waluty sugerujemy wykorzystać do zabezpieczenia wpływów w walutach obcych.

Mariusz Potaczała

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane