Japoński rząd zapowiada sprzedaż udziałów w Japan Post

opublikowano: 11-09-2017, 17:33
aktualizacja: 11-09-2017, 17:34

Rząd Japonii zadeklarował chęć sprzedaży akcji Japan Post Holdings o wartości 12 mld USD, donosi Reuters. Zdaniem zarządzających funduszami, oferta może spotkać się z niewielkim zainteresowaniem ze strony inwestorów, gdyż biznes ma ograniczone perspektywy wzrostu i rozwoju.

Sprzedaż akcji byłaby pierwszą od pierwotnej oferty publicznej, która miała miejsce w 2015 r. obejmującej samą firmę pocztową, jak i dwie jednostki zależne Japan Post Bank oraz Japan Post Insurance.

Wyświetl galerię [1/2]

Japan Post

Bloomberg

Zobacz także

Również wtedy oferta miała wartość 12 mld USD, a pozyskane środki wykorzystane zostały na sfinansowanie odbudowy i rekonstrukcji terenów zniszczonych przez trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 r.

Firma zatrudnia obecnie 24 tys. pracowników biurowych i ma  400 tys. pozostałych zatrudnionych. Ostatnią dekadę, określają jako erę Internetu Japan Post spędził na minimalizowaniu wpływu spadku przesyłek listowych na swoje finanse. Dodatkowo spółka musiała „dostroić się” do bardzo konkurencyjnego rynku przesyłek gabarytowych, który gwałtownie rośnie wraz z boomem na e-handel.

Najnowsza sprzedaż, w tym dodatkowe udziały w celu pokrycia ewentualnego dużego popytu, stanowiłaby 22 proc. wartości notowanej na giełdzie papierów wartościowych Japan Post, co równoważne jest około 1,3 bln  jenów (12,1 mld USD) w oparciu o kurs otwarcia z poniedziałkowej sesji na poziomie 1321 jenów. Cena IPO wynosiła tymczasem 1400 jenów.

Cena oferty zostanie ustalona pomiędzy 25 a 27 września.

Analitycy twierdzą, że cena może mieć wpływ na wielkość oferty, która jest trudna do przyjęcia przez rynek. Oferta jest warta bowiem aż około 60 proc. sumy środków pozyskanych na japońskim rynku kapitałowym w 2016 r., wynika z danych Thomson Reuters.

Firma nie ma potencjału wzrostu – ocenia Kazuo Okabe, dyrektor generalny Fukoku Capital Management. Nie sądzę, by popyt ze strony aktywnie zarządzanych funduszy był silny –dodaje.

Japońska poczta zamierza przy tym oddzielnie odkupić od rządu akcje o wartości 100 mld jenów.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu