Jarmuż wysoko na czarnej liście warzyw

opublikowano: 24-03-2019, 22:00

Wychwalany przez dietetyków jako warzywo o dużej zawartości składników odżywczych jarmuż dołączył do listy najbardziej zanieczyszczonych warzyw i owoców — wynika z analizy Environmental Working Group (EWG), amerykańskiej organizacji non profit, na którą powołuje się portal CNBC.

W publikowanym co roku rankingu tym razem znalazło się 12 produktów żywieniowych, które — zdaniem analityków — zawierają najwięcej pozostałości po pestycydach (zestawienie powstaje na podstawie danych regularnie prowadzonych testów przez amerykański Departament Rolnictwa). Obok jarmużu na czarnej liście znajdują się też truskawki, szpinak, nektarynki, jabłka, winogrona, brzoskwinie, wiśnie, gruszki, pomidory, seler i ziemniaki. Jarmuż zasługuje jednak na uwagę, ponieważ na kontrowersyjnej liście nie było go przez lata — ostatnio znalazł się tam w 2009 r., a obecnie widnieje na 8. miejscu.

— Byliśmy zaskoczeni, że jarmuż ma tyle pestycydów, ale wyniki testów były jednoznaczne — mówi Alexis Temkin, toksykolog EWG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy