Jarocin zbuduje 400 czynszówek

AR
opublikowano: 27-04-2016, 18:01

Miasto przygotowało grunt, uzbroi teren i zdobędzie zezwolenia, BGK zagwarantuje finansowanie.

Do września 2018 roku w wielkopolskim mieście ma powstać 400 mieszkań, wykończonych "pod klucz” i przeznaczonych na wynajem dla najuboższych rodzin.

– Takiej skali budowy tanich mieszkań czynszowych w historii Jarocina jeszcze nie było – podkreśla burmistrz Adam Pawlicki.

Jarocin jest też pierwszym miastem, który realizuje taką inwestycję według nowego modelu finansowania z udziałem Funduszu Municypalnego Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (FuM FIZ AN). Wczoraj miasto podpisało z lokalnym towarzystwem budownictwa społecznego (JTBS-em) i funduszem trójstronną umowę w tej sprawie. Inwestycję poprowadzi spółka celowa, którą utworzy JTBS przy udziale Jarocińskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Strona samorządowa wniesie do spółki nieruchomość gruntową. Fundusz – pieniądze pozwalające na realizację prac budowlanych. Zgodnie z umową, maksymalny kapitał, jaki Fundusz Municypalny wyłoży, wynosi 50 mln zł. W ten sposób ani miasto, ani JTBS nie poniosą kosztów budowy.

– Po naszej stronie jest zapewnienie, uzbrojenia terenu i przygotowanie dokumentacji projektowej wraz ze wszystkimi pozwoleniami. Finansowanie zapewni TFI BGK – powiedział Jerzy Wolski, prezes JTBS.

Fundusz Municypalny, który jest zarządzany przez TFI BGK, finansuje projekty służące rozwojowi zasobów nieruchomości wykorzystywanych przez gminy. W szczególności są to zadania związane z budową i remontem nieruchomości mieszkaniowych oraz obiektów użyteczności publicznej.

–  Potwierdzam, że to jest pierwszy nasz projekt. W bliskiej przyszłości będziemy realizować kolejne. Za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że wszystko zaczęło się od gminy Jarocin – podkreślił Piotr Linke z TFI BGK.

Gmina wybrała już tereny inwestycyjne, które zamierza uzbroić. Niewielkie, dwu-, trzy-pokojowe mieszkania mają powstawać w pobliżu szkół – tak, aby mogły się tam wprowadzać rodziny z dziećmi (które będą miały pierwszeństwo wynajmu). Gmina przewiduje, że stawki czynszu nie przekroczą 11 zł/mkw miesięcznie.

Budowa będzie realizowana dwuetapowo. W pierwszym, który rozpocznie się jesienią 2016 roku, powstanie 250 mieszkań. Budowa kolejnych 150, w innej lokalizacji, planowana jest na początku 2017 roku.

Gmina i JTBS będą miały na wykup mieszkań 25 lat.

Umowę pomiędzy Funduszem Municypalnym, gminnym TBS-em i gminą podpisano wczoraj. To inwestycja, jakiej jeszcze nie było w Jarocinie - mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina (na zdjęciu po prawej)
ARC
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane