Czytasz dzięki

Jarocińskie samorządy zdobyły tańszy pieniądz

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 14-10-2015, 08:05

W Wielkopolsce powstała zakupowa grupa obligacyjna. Dajemy innym dobry przykład — mówią lokalni włodarze.

Dziś w jarocińskim ratuszu zostanie podpisana umowa między miastem, powiatem jarocińskim i Bankiem Pekao. To efekt nietypowego postępowania na wybór agenta emisji obligacji komunalnych, w którym siły połączyły cztery instytucje samorządowe. Miasto, powiat, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) i Jarociński Fundusz Poręczeń Kredytowych (JFPK) wspólnie poszukały jednego dostawcy kapitału.

Ich potrzeby inwestycyjne, m.in. na modernizację dróg miejskich i powiatowych, oczyszczalni ścieków, a także na stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, związane z nowym rozdaniem unijnych pieniędzy, oszacowano na 107 mln zł.

— Gdyby każdy z tych podmiotów startował oddzielnie, koszty długu byłyby wyższe — ocenia Dariusz Giza, ekspert z doradczej firmy ProPolis. Oferty złożyło pięć instytucji finansowych. Zdaniem samorządowców, najlepszą przedstawił Bank Pekao. To z nim zostaną podpisane cztery oddzielne umowy — na początek z miastem i powiatem, które potrzebują 59 mln zł. Kolejne będą sygnowane w przyszłym tygodniu.

— Dajemy innym samorządom dobry przykład — mówi Bartosz Walczak, starosta jarociński.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym dodatku „Puls Samorządu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane