Jaruga-Nowacka: Rząd przyjął program ‘Posiłek dla potrzebujących’

07-09-2004, 15:29

1,5 mln osób w 2005 r. ma zostać objętych przyjętym we wtorek przez rząd programem "Posiłek dla potrzebujących" - poinformowała po posiedzeniu rządu wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka. Jeszcze w dwóch ostatnich miesiącach 2004 roku pilotaż programu obejmie 150 tys. osób - podała wicepremier.

Jaruga-Nowacka zaznaczyła, że celem rządu jest objęcie dożywianiem nie tylko uczniów, ale też tych niedożywionych dzieci, które do szkoły jeszcze nie chodzą, osób o niskich dochodach oraz niepełnosprawnych. Będzie też możliwość dowożenia posiłków do tych, którzy nie są w stanie dotrzeć do stołówek.

"Chcemy, żeby w Polsce nie było głodu. Do tego potrzebna jest lepsza koordynacja wydawania środków finansowych" - uznała Jaruga-Nowacka. Zapowiedziała, że przy realizacji programu rząd będzie współpracował z organizacjami pozarządowymi i samorządami, które prowadzą dożywianie.

Rząd przeznaczy na ten cel w 2005 r. 300 mln zł z budżetu. Kolejne 240 mln będzie pochodzić z budżetów samorządowych i 60 mln z wpłat sponsorów i innych źródeł. Na pilotaż rząd wyda z budżetu 7,73 mln zł - podała wicepremier.

Wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski przypomniał, że w 2004 r. dożywianiem w szkołach jest objętych 800 tys. dzieci. Objęte są nim jedynie dzieci w wieku szkolnym. W nowym systemie pomoc będzie mogła trafić do całych rodzin w postaci zasiłku celowego, a gdy dzieci nie będą mogły dostać obiadu w domu - będą mogły go zjeść w stołówkach.

Miżejewski podkreślił, ze jego resort wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu będzie monitorował prowadzenie programu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jaruga-Nowacka: Rząd przyjął program ‘Posiłek dla potrzebujących’