Czytasz dzięki

Jaworze kupiło willę "Langer"

  • PAP
opublikowano: 07-11-2020, 17:58
aktualizacja: 07-11-2020, 18:15

Samorząd Jaworza, sąsiadującego z Bielskiem-Białą, kupił willę „Langer”, która stoi w centrum miejscowości. Dotychczas gmina ją wynajmowała. W niej znajdowała się m.in. sala ślubów i biblioteka.

Zdaniem wójta Radosława Ostałkiewicza, te funkcje pozostaną.

Willa jest jednym z piękniejszych budynków Jaworza. Została wzniesiona w latach 80. XIX w., gdy miejscowość była jeszcze uzdrowiskiem. Od czasów międzywojnia przez wiele dziesięcioleci funkcjonowała w niej restauracja. Ta funkcja została zlikwidowana. Willa „Langer”, zwana też często od miejsca położenia „Pod Goruszką” jest częścią układu urbanistycznego Jaworza, który został wpisany do rejestru zabytków.

Obecnie w budynku mieści się m.in. sala ślubów, biblioteka, a także klasy, z których korzysta miejscowa szkoła podstawowa.

Budynek od 1945 r. należał do spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z sąsiedniej Jasienicy. Wójt Ostałkiewicz powiedział, że rozmowy o zakupie trwały kilka lat. Dopiero teraz pojawiła się realna możliwość zakupu bez obciążania gminnego budżetu. Pieniądze, które złożyły się na ten zakup pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z oszczędności, które pojawiły się w budżecie ze względu na obostrzenia wprowadzone przez pandemię COVID-19.

Samorządowiec powiedział, że po zmianie właściciela przeznaczenie budynku nie zmieni się. Gmina zamierza jednak willę wyremontować. „Oczywiście, będziemy się do tego przygotowywali. Musimy zrobić projekt i uzgodnić go z konserwatorem zabytków” – dodał.

Radosław Ostałkiewicz dodał, że głównym problemem jest przede wszystkim więźba i dach nad główną salą, który jest zarazem tarasem. Obecnie, ze względów bezpieczeństwa, nie można z niego korzystać. W planach jest m.in. termomodernizacja budynku. „Na to gmina będzie musiała sięgnąć po fundusze unijne z następnej perspektywy” – powiedział.

Jaworze stało się uzdrowiskiem w 1862 r. Założył je ówczesny właściciel tych dóbr hr. Maurycy Saint-Genois. Specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie. W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".

W 1906 r. Jaworze zmieniło właściciela. Hrabiowska familia Larischów nie interesowała się uzdrowiskiem. Trzy lata później opawski urząd zawiesił status, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia, czy kąpiele borowinowe, były prowadzone. W międzywojniu powstawały m.in. sanatoria dla kobiet oraz dzieci. Starania o odzyskanie statusu zniweczyła jednak wojna.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane