Jean-Marie Messier odchodzi

Magda Kozmana
opublikowano: 02-07-2002, 00:00

Jean-Marie Messier, jeden z najbardziej znanych i najlepiej opłacanych prezesów, zrezygnował wczoraj z pełnienia funkcji w Vivendi Universal — podał „Le Monde”. Kurs kierowanego przez niego koncernu zareagował na tę wiadomość 19-proc. wzrostem.

Książka o zarządzaniu autorstwa Jean-Marie Messiera jeszcze kilka miesięcy temu była rozchwytywana w księgarniach, a sam prezes Vivendi Universal stawiany był za wzór menedżera po obu stronach Atlantyku. Pupilek mediów coraz bardziej denerwował jednak akcjonariuszy.

Początkowo niezadowolenie wyrażali w radzie dyrektorów Amerykanie pod przewodnictwem rodziny Bronfmanów, właściciela 5,4 proc. akcji koncernu, Francuzi trzymali stronę Messiera. Wczoraj jednak prezes Vivendi utracił całkowicie poparcie w radzie, która chce dać jego posadę Jean-Rene Fourtou, zastępcy prezesa Avensis.

Jean-Marie Messier, były bankier z Lazard LLC, nie wahał się wydać około 100 mld USD (400 mld zł) na zmianę spółki użyteczności publicznej w koncern medialny. Efektem ubocznym okazała się największa roczna strata spółki w historii, spadek kapitalizacji Vivendi o 42 mld EUR (168 mld zł) — do poziomu z 1989 roku, i góra długów.

Wczorajsze zamieszanie wokół France Telecom może wróżyć także zmiany w kierownictwie tego koncernu i być może odejście Michela Bona. Nie tylko francuski rząd nie jest zadowolony z wyników kontrolowanego przez siebie operatora telefonicznego. Także Niemcy uważnie przyglądają się działalności Deutsche Telekom, na którego czele stoi Ron Sommer. Świadomy tego zarząd zrezygnował z opcji menedżerskiej wartej 17,5 mln EUR (70 mln zł), by tylko zapewnić sobie dalszy byt.

O wiele więcej tupetu wykazał Christopher Gent, prezes Vodafone. Brytyjski operator miał w ubiegłym roku 13,5 mld GBP (81 mld zł) straty (więcej od Vivendi), a mimo to Gent zainkasował premię wartości 1,6 mln GBP (9,6 mln zł), przy rocznych przychodach około 2,4 mln GBP (14,4 mln zł). Na razie nic sobie nie robi z wściekłości akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Jean-Marie Messier odchodzi