Jeden komin zamiast setek

opublikowano: 06-12-2018, 22:00

Żywiec chce ograniczyć niską emisję w gminach Żywiecczyzny i zyskać samowystarczalność energetyczną.

Rozpoczęła się walka o czysty oddech w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Podczas kongresu EEC Green w Katowicach, towarzyszącego szczytowi klimatycznemu ONZ — COP24, w 4 grudnia 2018 r. miejska spółka Beskid Żywiec podpisała z Dalkią (grupa EDF) porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju zintegrowanych projektów w obszarach efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w Żywcu.

4 grudnia 2018 r. miejska spółka Beskid Żywiec podpisała z Dalkią porozumienie
o współpracy na rzecz rozwoju zintegrowanych projektów w obszarach efektywności
energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w
Żywcu.
Zobacz więcej

UMOWA:

4 grudnia 2018 r. miejska spółka Beskid Żywiec podpisała z Dalkią porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju zintegrowanych projektów w obszarach efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w Żywcu. Fot. ARC

Szybsze zmiany

Według badań, Żywiec, choć leży w Beskidach, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce (obok Pszczyny, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Opoczna). Głównym problemem są setki domowych kominów.

— Miasto jako jedno z pierwszych wprowadziło monitoring jakości powietrza i system segregacji odpadów ponad wymagania ustawowe. Dzisiaj także chcemy być liderem istotnych zmian, wpływających na poprawę klimatu, szczególnie klimatu Kotliny Żywieckiej. Chcemy zwiększyć tempo zmian i wprowadzania nowych technologii, aby jak najszybciej zapewnić zadowolenie i komfort życia mieszkańców — mówi Jerzy Kliś, wiceprezes Beskid Żywiec.

Zamierzają przekonać mieszkańców, że w ich interesie jest, żeby zamiast tych setek był w mieście jeden wysoki komin monitorowany na bieżąco, żeby było wiadomo, co z niego leci w niebo.

— Zaangażowanie na poziomie lokalnym w realizację programów ochrony powietrza w polskich miastach jest najważniejsze dla osiągnięcia wymiernych efektów. Nasze doświadczenie pozwala na wsparcie partnerów w walce o poprawę efektywności energetycznej, a tym samym redukcję zanieczyszczeń i podniesienie jakości życia mieszkańców regionu — podkreślał Thierry Deschaux, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce.

Efektywność energetyczna

W październiku 2018 r. Dalkia podpisała porozumienie z Gdynią na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków przez ograniczanie zużycia energii końcowej: cieplnej, chłodu i elektrycznej. Firma udostępniła miastu nową wersję systemu invisoLite do zarządzania efektywnością energetyczną w budynkach miejskich. Celem projektu jest ograniczenie wydatków energetycznych gminy średnio o 20-30 proc. i redukcja emisji gazów cieplarnianych.

W 2017 r. Dalkia zrealizowała projekt w Sosnowcu. To pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa w formule PPP, gdzie Dalkia jako partner prywatny udzieliła kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego zużycia energii. Dzięki temu zamawiający — podmiot publiczny zapewnił efektywność energetyczną dla mieszkańców nie ponosząc samodzielnie ryzyka efektu końcowego projektu. Inwestycja obejmowała 22 budynki mieszkalne (538 lokali) i żłobek, w których zlikwidowano prawie 1000 pieców węglowych. Projekt energomodernizacji osiedla Juliusz po pierwszym okresie eksploatacji potwierdził wysoką efektywność energetyczną zmodernizowanych budynków mieszkalnych i sieci ciepłowniczej. Dzięki temu ograniczono w Sosnowcu rocznie emisję CO 2 o 8 tys. ton i emisję pyłów o 81 ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu