Czytasz dzięki

Jedenastka najbogatszych właścicieli futbolu

Łukasz Ostruszka
opublikowano: 18-03-2013, 00:00

Portal amerykańskiego „Forbesa” przyjrzał się najbogatszym właścicielom klubów piłkarskich i stworzył jedenastkę miliarderów, którzy zainwestowali w futbol.

Majątek takiej „drużyny” wynosi 260,4 mld USD, bo tyle mają w portfelach najbogatsi właściciele. W sumie udziały w klubach piłkarskich posiada jednak aż 50 miliarderów. Bogaczy, którzy zainwestowali w piłkarskie kluby, nie brakuje. Wystarczy wspomnieć, że słynący z futbolowej miłości Rosjanin Roman Abramowicz ze swoim majątkiem ledwo załapał się do wyjściowego składu. Na czele rankingu znalazł się najbogatszy człowiek świata, czyli Meksykanin Carlos Slim, który w zeszłym roku zainwestował w dwa kluby ze swojego kraju i jeden hiszpański. Drugie miejsce zajął Hiszpan Amancio Ortega, założyciel grupy Inditex, właściciela marki odzieżowej Zara, który inwestuje w klub Deportivo La Coruna. Podium uzupełnia słynny inwestor George Soros, który w sierpniu 2012 r. wykazał posiadanie 7,85 proc. udziałów w klubie piłkarskim Manchester United. Pakiet nabył poprzez firmę inwestycyjną Soros Fund Management. Na liście nie ma właścicieli takich klubów, jak Manchester City czy PSG, bo „Forbes” nie klasyfikował majątków rodzinnych albo królewskich, w których trudno wskazać jedną osobę posiadającą fortunę, brakuje więc katarskiej rodziny panującej.

Najbogatsi właściciele klubów

Nazwisko, majątek w mld USD, kluby piłkarskie

1. Carlos Helu Slim 73,0 – Club Pachuca, Club Leon, Real Oviedo

2. Amancio Ortega 57,0 – Deportivo La Coruna

3. George Soros 19,2 – Manchester United

4. Uliszer Usmanow 17,6 – Arsenal

5. Lakshmi Mittal 16,5 – Queens Park Rangers

6. Rinat Achmetow 15,4 – FC Szachtar Donieck

7. Francois Pinault 15,0 – Rennes

8. Paul Allen 15,0 – Seattle Sounders FC

9. John Fredriksen 11,5 – Valerenga

10. Roman Abramowicz 10,2 – Chelsea

11. Philip Anschut 10,0 – Los Angeles Galaxy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane