Jedno nieszczęście, wielu winnych

Albert Stawiszyński
opublikowano: 29-06-2007, 00:00

Za wypadek pracownika podczas szkolenia może odpowiadać zarówno pracodawca, jak i zewnętrzny organizator imprezy.

Za wypadek pracownika podczas szkolenia może odpowiadać zarówno pracodawca, jak i zewnętrzny organizator imprezy.

W oderwaniu od konkretnego przykładu trudno jednoznacznie przesądzać o odpowiedzialności karnej lub majątkowej za wypadek w trakcie imprezy integracyjnej czy szkolenia outdoorowego. Zawsze jednak obowiązują pewne ogólne zasady.

Więzienie lub grzywna

Przede wszystkim wypadek podczas szkolenia może powodować odpowiedzialność karną osób, które naraziły uczestników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo na ciężki uszczerbek na zdrowiu. Grozi za to do trzech lat więzienia. Jeżeli jednak sprawca działał nieumyślnie, co w praktyce jest najczęstsze, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Przy okazji — w razie nieumyślnego spowodowania wypadku ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej.

— Wówczas badane będzie czy różne osoby, na przykład odpowiedzialne za organizację spływu kajakowego podczas imprezy firmowej, zachowały środki ostrożności — wyjaśnia Agnieszka Siwy, radca prawny z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Art. 70 kodeksu wykroczeń stanowi, że ten, kto, „będąc niezdolny do czynności, której nieumiejętne wykonanie może wywołać niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, taką czynność przedsiębierze”, podlega karze aresztu albo grzywny.

— Odpowiedzialność z tego tytułu będzie najczęściej spoczywała na organizatorze imprezy, aczkolwiek nie można jej wykluczyć również na przykład w stosunku do osób reprezentujących pracodawcę, jeśli powierza on organizację imprezy podmiotowi, który nie ma kompetencji do jej przeprowadzenia — dodaje Agnieszka Siwy.

Możliwe odszkodowanie

W razie wypadku w grę wchodzi również odpowiedzialność majątkowa. Stosuje się wówczas ogólne zasady kodeksu cywilnego.

— Osoba, która ze swojej winy wyrządziła drugiej osobie szkodę, jest zobowiązana do jej naprawienia. Poszkodowany musi jednak wykazać tę szkodę, winę, bezprawność działania sprawcy oraz związek przyczynowy między szkodą a niedozwolonym działaniem — wymienia Agnieszka Siwy.

W razie uszkodzenia w wypadku ciała osoby poszkodowanej lub wywołania rozstroju zdrowia odszkodowanie może obejmować wszystkie wynikające z tego powodu koszty. W praktyce łatwiej dochodzić odszkodowania od organizatora imprezy integracyjnej, czyli od firmy szkoleniowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu