Jedno wydarzenie, dwie interpretacje

Marcin Goralewski
opublikowano: 07-03-2006, 00:00

Elektrim Telekomunikacja: po uznaniu sprawy kosztów wiadomo już, że 49 proc. PTC należy do nas. Elektrim: to tylko rozprawa o kosztach.

Kolejne rozstrzygnięcie wokół Elektrimu, które nie rozwiązuje problemów spółki.

— Sąd okręgowy stwierdził wykonalność Ostatecznego Orzeczenia o Kosztach wydanego przez Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu w sprawie T-Mobile Deutschland przeciwko m.in. Elektrimowi Telekomunkacja (ET). Trybunał potwierdził, że ET miał rację w sporze z DT odnośnie braku jurysdykcji trybunału nad ET i nakazał, by DT, jako strona przegrywająca sprawę, zwróciła ET koszty postępowania (200 tys. EUR — red.) — informuje Wojciech Kozłowski, partner kancelarii Salans obsługującej ET.

Przypomnimy, że pozostający pod wpływami tylko francuskiego koncernu medialnego Vivendi Elektrim Telekomunikacja rości sobie prawo do 49 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, największym w kraju operatorze telefonii komórkowej. Elektrim przekonuje zaś, że trybunał arbitrażowy orzekł, iż transakcja przeniesienia udziałów PTC do ET była bezskuteczna i to on jest właścicielem spornego pakietu udziałów. Uznanie orzecze- nia o kosztach — zdaniem ET — jest milowym krokiem w tym sporze.

— Uznanie Ostatecznego Orzeczenia Trybunału Arbitrażowego zgodnie z żądaniem ET, a wbrew stanowisku DT i Elektrimu, wyraźnie potwierdza, że Elektrim Telekomunikacja pozostaje właścicielem 49 proc. udziałów PTC — dodaje Wojciech Kozłowski.

Innego zdania jest Elektrim.

— Wyrok końcowy trybunału dotyczył obowiązku DT zapłacenia kosztów postępowania na rzecz ET. DT wcześniej wykonał wyrok końcowy, wypłacając zasądzone kwoty, w związku z tym postępowanie było bezprzedmiotowe. Interpretacji wyroków nie będziemy zaś komentować — mówi Ewa Bojar, rzecznik prasowy Elektrimu.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami „PB”, 29 marca zbierze się sąd, który ma zastanowić się nad apelacją ET wobec decyzji o uznaniu na terenie Rzeczpospolitej wyroku trybunału arbitrażowego ustalającego własność udziałów PTC. Sąd odroczył postępowanie po tym, jak ET udało się w Austrii uzyskać w sądzie powszechnym decyzję (zaskarżoną przez Elektrim) o uchyleniu pierwszego punktu orzeczenia trybunału. Mowa w nim o tym, że Elektrim pozostaje właścicielem 49 proc. udziałów PTC.

Spory wokół udziałowców PTC może zakończyć ugoda. Zygmunt Solorz, największy akcjonariusz Elektrimu mówił niedawno, że może do niej dojść.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jedno wydarzenie, dwie interpretacje