Jedyna okazja na euro za patenty

Miłosz Marczuk
opublikowano: 18-12-2009, 00:00

Uwaga, małe i średnie firmy: PARP zapłaci za wasze pomysły. Konkurs już w lutym.

Uwaga, małe i średnie firmy: PARP zapłaci za wasze pomysły. Konkurs już w lutym.

8,75 mln EUR czeka na małych i średnich przedsiębiorców chcących dostać pieniądze na pokrycie kosztów ochrony własności przemysłowej. Na wnioski podczas jedynego w przyszłym roku konkursu, który odbędzie się w lutym, czeka Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Za unijne pieniądze firmy mogą chronić wynalazki, wzory użytkowe i wzory przemysłowe, zwłaszcza poza granicami kraju. Mogą dzięki nim zrefundować przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i prowadzenie postępowania przed urzędami patentowymi. Wszystko w ramach działania 5.4 PO Innowacyjna Gospodarka.

Cieszy się popularnością wśród małych firm. W tym roku najwięcej wniosków zgłosiły osoby fizyczne prowadzące przedsiębiorstwa w województwach: mazowieckim, pomorskim oraz śląskim. Najliczniejsza grupa pochodziła z przemysłu wytwórczego i branży ochrony zdrowia. Po dofinansowanie często sięgają także takie branże, jak: budownictwo, edukacja, handel hurtowy i detaliczny czy dystrybucja energii, gazu i ciepła. Przedsiębiorcy są zadowoleni.

Dotację, wysokości 12,3 tys. zł, dostały w tym roku Suwary — wytwórca dwóch grup produktów: akcesoriów samochodowych i opakowań z tworzyw sztucznych. Za te pieniądze zastrzegły wynalazek, jakim jest bezpieczna zakrętka przeznaczona do zabezpieczania pojemników przed dostępem osób trzecich, zwłaszcza dzieci.

— Odkryliśmy, że poza dużymi programami unijnymi, w których uczestniczymy, jest możliwość dofinansowania wniosku o ochronę patentów. Złożyliśmy wniosek i dostaliśmy dofinansowanie. Teraz nasz produkt jest chroniony na rynkach wszystkich krajów europejskich — mówi Wojciech Sobczak, wiceprezes Suwar.

Za unijne pieniądze można też uzyskać ochronę patentową na całym świecie.

— Gdyby nie dotacja — 400 tys. zł — poprzestalibyśmy na krajach Unii Europejskiej i USA. Dzięki unijnym pieniądzom ochrona patentowa obejmie nasz projekt nowoczesnej technologii budowy automatycznych systemów usługowych w największych krajach Azji oraz w Brazylii — mówi Bogdan Racinowski, prezes Softhusa.

Ułatwiła to europejska procedura patentowa, która na podstawie jednego zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) w Monachium pozwala uzyskać ochronę nie tylko w 34 państwach stronach konwencji o patencie europejskim, ale także w innych krajach Światowej Organizacji Handlu (WTO). W zgłoszeniu trzeba wyszczególnić państwa, w których żąda się ochrony. Procedura jest długa — trwa od trzech do pięciu lat.

Ochrona własności

Od 2 do 400 tys. zł Tak duże wsparcie można dostać na ochronę własności przemysłowej.

Limity

firmy mikro i małe — 45 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

firmy średnie — 35 proc. wydatków.

Informacje:

www.parp.gov.pl, 022-432-80-80, 432-71-25 oraz na stronie Urzędu Patentowego http://www.uprp.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane