Jedynie nieliczne spółki obroniły się przed spadkami

Artur Sulejewski
opublikowano: 20-11-1998, 00:00

Jedynie nieliczne spółki obroniły się przed spadkami

ZNOWU W DÓŁ: Decyzja Rady Polityki Pieniężnej oraz słabe październikowe wyniki finansowe większości spółek pchnęły giełdę ku kolejnym spadkom.

Podczas czwartkowych notowań na warszawskiej giełdzie zdecydowanie przeważały spadki. Przebieg sesji był więc swoistą kontynuacją dwóch poprzednich. Z wyjątkiem rynku świadectw udziałowych wszystkie indeksy giełdowe straciły na wartości. Tym razem największy spadek dotknął spółki średniej wielkości. Grupujący je MIDWIG obniżył się o 2,4 proc., WIG 20 i WIG straciły solidarnie po 1,9 proc. Najbardziej odporny okazał się rynek NFI, który stracił niecały procent.

NIELICZNE wzrosty stały się udziałem spółek, które poinformowały o jednorazowych zdarzeniach, aczkolwiek o dużym znaczeniu dla siebie i swoich akcjonariuszy. Maksymalny wzrost wartości akcji Zasady nastąpił na wieść o umorzeniu przez Urząd Skarbowy podatku dochodowego za lata 1996-97 wysokości ponad 26 mln zł. Kurs Amerbanku zwyżkował do 36,2 zł za akcję po pojawieniu się informacji, że Bayerische Landesbank zamierza ogłosić wezwanie na sprzedaż akcji banku. Niemcy proponują cenę 37 zł za papier. Z kolei hiszpańska firma — Campofrio Alimentacion będzie chciała przejąć Morliny. Za wycenianą w środę przez rynek na 13,8 zł akcję inwestor ten zamierza zapłacić 18 zł, tj. ponad 30 proc. więcej. Władze giełdy zawiesiły w czwartek obrót papierami Morlin. Na ostatniej sesji w tym tygodniu wystąpi prawdopodobnie oferta kupna. 30,8-proc. pakiet akcji tej spółki posiada NFI Hetman. W jego portfelu znajduje się także 33 proc. akcji Ostrołęki, którą również zamierzają kupić Hiszpanie. Łącznie ze sprzedaży fundusz uzyska wpływy wysokości ponad 48 mln zł. Na inwestorach nie zrobiło to jednak większego znaczenia. Kurs XV NFI zwyżkował wczoraj tylko o 2,6 proc.

NADAL utrzymuje się duże zainteresowanie akcjami TP SA. Kurs środowego debiutanta podczas fixingu zniżkował o 3 proc., do poziomu 16,4 zł. W trakcie notowań ciągłych akcje straciły kolejne 30 groszy na wartości. Podczas transakcji pakietowych właściciela zmieniło 1 138 856 akcji. Handlowano nimi po jeszcze niższych cenach. 478 210 papierów zmieniło właściciela po cenie 14,8, a 660 646 — po 14,9.

OBECNY rozwój wydarzeń na GPW to odbicie sytuacji na innych rynkach finansowych. Zagraniczne giełdy zdążyły już zdyskontować informację o obniżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i wyhamowały swoje wzrosty. Inwestorzy operujący tam zdają się oczekiwać na publikacje nowych danych, które pomogłyby określić przyszły rozwój wydarzeń.

OBRADUJĄCA w środę Rada Polityki Pieniężnej postąpiła wbrew oczekiwaniom analityków. Stopy procentowe zostały obniżone, ale w Kanadzie. U nas pozostały na dotychczasowym poziomie. Brak spodziewanych posunięć ze strony RPP zdaje się być spowodowany szybko rosnącym deficytem w handlu zagranicznym. Co prawda import w dalszym ciągu pozostaje na dotychczasowym poziomie, ale jednocześnie zmniejsza się nasz eksport, któremu szkodzi wysoki kurs złotego. Dla zdecydowanej obniżki wartości naszej waluty potrzeba znacznej redukcji stóp procentowych. To z kolei mogłoby znacznie pobudzić popyt na kredyty, czego nie życzy sobie prezes banku centralnego.

NIEPOKOJĄCE informacje opublikował GUS. Z jego danych wynika, że pogorszyła się wyraźnie koniunktura naszej gospodarki. Produkcja sprzedana w październiku obniżyła się o 0,2 proc. w porównaniu z wrześniem i o 1,2 proc. względem października 1997.

EFEKTY te widoczne są w raportach finansowych spółek publicznych, których większość została wczoraj opublikowana. W zdecydowanej większości przypadków są one słabe. Bardzo dużo firm pokazało wyniki gorsze niż w październiku ubiegłego roku. Prawie 30 spółek wykazało w nich straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jedynie nieliczne spółki obroniły się przed spadkami