Jen słabnie do euro i dolara

ZAKŁADY KONFEKCJI TECHNICZNEJ "LUBAWA" S.A. W LUBAWIE
opublikowano: 19-01-2001, 10:41

LONDYN (Reuters) - W piątek jen zaczął ponownie tracić wobec pozostałych walut. Powodem zniżki były ostatnie wypowiedzi prezesa Banku Japonii Masaru Hayami, które rynek odczytał jako zapowiedź łagodniejszej polityki monetarnej.

Wcześniej Hayami powiedział, że jen jest zbyt słaby, ale szybko zaczął się wycofywać z tej opinii. Także minister finansów Kiichi Miyazawa powiedział, że jego zdaniem nie ma powodów do niepokoju.

W ciągu ostatnich 24 godzin inwestorzy zastanawiali się, jak długo japońscy politycy będą w stanie tolerować słabego jena. W czwartek wydawało się, że Japończycy przystąpią to działań mających na celu wzmocnienie rodzimej waluty, co spowodowało wzrost kursu jena.

Dolar, który po czwartkowych komentarzach japońskich polityków spadł do poziomu 116,95 jena, w piątek wzrósł sie do 118 jenów. Euro wzrosło powyżej poziomu 112 jenów.

Wspólna waluta umocniła się także do dolara. Za euro płacono około 94,60 centa.

Dolara osłabia między innymi kryzys energetyczny w Kaliforni - stanie który wytwarza nie mniej niż 20 procent amerykańskiego PKB. Dealerzy spekulują, że na posiedzeniu Banku Rezerwy Federalnej pod koniec stycznia stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych.

Pojawiły się nawet pogłoski, że Fed zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu i do obniżki stóp dojdzie już w piątek.

Większość dealerów jest jednak sceptyczna zwracając uwagę, że członek Fedu William Poole powiedział, że bank centralny nie może bezpośrednio pokonać kalifornijskiego kryzysu i zacząłby działać tylko wtedy, gdyby kryzys dotknął inne branże przemysłu co jest mało prawdopodobne.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY KONFEKCJI TECHNICZNEJ "LUBAWA" S.A. W LUBAWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jen słabnie do euro i dolara