Jen słabnie, rynek niepokoi stan gospodarki Japonii

BEST SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 31-07-2001, 13:00

LONDYN (Reuters) - We wtorkowe popołudnie japońska waluta zaczęła tracić swe wcześniejsze zyski wypracowane wobec euro i dolara. Inwestorzy zaczęli bowiem ponownie niepokoić się o stan japońskiej gospodarki.

W trakcie przedpołudniowych notowań japońska waluta odbiła się o pół procent od najniższego od dwóch tygodni poziomu wobec dolara i znalazła się o ćwierć procent powyżej 10-tygodniowego minimum wobec euro.

Później jednak jen zaczął tracić z powodu obaw rynku o przyszłą politykę gospodarczą kraju. W poniedziałek minister finansów, Masajuro Shiokawa oświadczył, że nie będzie się wypowiadał, jeżeli jen zacznie słabnąć. Rynek zrozumiał przez to, że resort nie będzie przeciwny osłabieniu jena.

Powody do sprzedaży jena dają również ostatnie dane makroekonomiczne. Jak wynika z wtorkowych informacji, bezrobocie w Japonii utrzymywała się w czerwcu na poziomie 4,9 procent, a wydatki konsumenckie zmniejszyły się o 3,3 procent, licząc rok do roku.

Wydatki gospodarstw domowych stanowią 60 procent całości Produktu Krajowego Brutto (PKB) Japonii. Dane z drugi kwartał zostaną opublikowane dopiero we wrześniu.

O godzinie 12.47 czasu warszawskiego dolara wyceniano na 124,87 jena, a za euro płacono 109,41 jena.

Kurs euro oscylował w okolicach 87,65 centa i był o 0,19 procent wyższy od poziomu z poniedziałkowego zamknięcia w Nowym Jorku.

Obecnie uwaga inwestorów skupi się na kolejnej serii danych makroekonomicznych z USA. O godzinie 14.30 czasu warszawskiego Departament Handlu opublikuje informacje o dochodach i wydatkach osobistych Amerykanów.

O 16.00 natomiast przedstawione zostaną dane o nastrojach konsumentów i koniunkturze w produkcji w okręgu Chicago. Są to pierwsze publikowane dane dotyczące kondycji amerykańskiego przemysłu w ubiegłym miesiącu.

"PMI dla okręgu Chicago może być wskazówką dotyczącą wartości wskaźnika NAPM, który zostanie przedstawiony w środę" - powiedział Stephen Lewis z Monument Derivatives.

Zdaniem analityków PMI w tym okręgu spadnie do 43,8 punktu z 44,4 punktu miesiąc wcześniej. Natomiast wartość indeksu NAPM obrazującego aktywność w sektorze przemysłowym USA ma spaść do 44,5 z 44,7 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BEST SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jen słabnie, rynek niepokoi stan gospodarki Japonii