Jen słabnie z powodu danych o produkcji przemysłu

Dariusz Karolak
30-07-2001, 09:15

LONDYN (Reuters) - Na początku poniedziałkowych notowań w Europie kurs jena znajdował się o ćwierć procent powyżej najniższego od 10 tygodni poziomu wobec euro i dwutygodniowego minimum do dolara.

Powodem spadków japońskiej waluty są słabe dane o produkcji przemysłowej i zniżka na giełdzie w Tokio.

O godzinie 9.00 czasu warszawskiego za euro płacono 108,94 jena, a dolara wyceniano na 124.65 jena.

Na początku notowań w Azji japońska waluta wzrosła do najwyższego poziomu 123,24 jena za dolara. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wyniki wyborów do wyższej izby japońskiego parlamentu, które wygrała Partia Liberalno-Demokratyczna (LDP) premiera Junichiro Koizumiego.

LDP zwiększyła liczbę manadatów w liczącej 247 miejsc wyższej izbie do 121 z 78, wynika z prognoz telewizji NHK.

Jednak zwyżka kursu jena nie trwała długo. Rząd Japonii opublikował dane o produkcji przemysłowej, która spadła w czerwcu czwarty miesiąc z rzędu o 0,7 procent.

"To prawda, że wygrana Koizumiego może dać początek reformom gospodarczym w kraju. Jednak trudno powiedzieć, jakich reform należałoby się spodziewać w najbliższym czasie. Dlatego właśnie jen traci" - powiedział Takashi Toyahara z Nomura Securites.

Kurs euro oscylował w okolicach poziomu 87,4 centa. Większość analityków czeka na czwartkowe posiedzenie rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Szansę na obniżkę stóp analitycy oceniają na 70 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jen słabnie z powodu danych o produkcji przemysłu