Jerzy Kwieciński został prezesem PGNiG

Nadzorcy PGNiG zdecydowali, że gazową firmę przez kolejne trzy lata poprowadzi Jerzy Kwieciński, były minister finansów.

Rada nadzorcza gazowego PGNiG, kontrolowanego przez Skarb Państwa, zdecydowała w czwartek o rozstrzygnięciu konkursu na stanowiska w zarządzie.

Jerzy Kwieciński został nowym prezesem PGNiG.
Fot; Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Prezesem został Jerzy Kwieciński, a stanowiska wiceprezesów obejmą: Robert Perkowski, Jarosław Wróbel, Przemysław Wacławski i Arkadiusz Sekściński. Kadencja zarządu trwa trzy lata.

Decyzja rady zakończyła drugie już podejście konkursowe do wyboru prezesa na nową kadencję. Obecnemu zarządowi, na którego czele od czterech lat stoi Piotr Woźniak, kadencja skończyła się 31 grudnia. Piotr Woźniak ubiegał się zresztą o reelekcję.

Wybór szefa PGNiG nie przebiegał gładko – pierwszy konkurs, ogłoszony w listopadzie, zakończono bez rozstrzygnięcia. Drugi ogłoszono na początku grudnia. Wymagania na stanowisko prezesa zostały nieco złagodzone. Z listy atutów kandydata rada wykreśliła m.in. „doświadczenie zawodowe w branży energetycznej”.

Od czasu październikowych wyborów parlamentarnych, które zaowocowały drugą kadencją rządów Zjednoczonej Prawicy, doszło już do killku ważnych dymisji w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Do pierwszej doszło już dzień po wyborach - rezygnację złożył wtedy prezes Polskiego LNG, Paweł Jakubowski. Zastąpił go Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, który jest właścicielem Polskiego LNG. Krótko potem prezesem banku Pekao przestał być Michał Krupiński, a paliwowego Lotosu – Mateusz Bonca. W zarządzie PKN Orlen, też paliwowego, odwołano na razie tylko Wiesława Protasewicza, wiceprezesa ds. finansowych, kojarzonego z byłym ministrem energii.

Najbliższe miesiące też nie będą spokojne. Zbliża się koniec kadencji m.in. zarządu energetycznej PGE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane