Jesienne premie technologiczne

opublikowano: 16-09-2019, 22:00

Spółki, które zatrudniają nie więcej niż 250 pracowników i mają innowacyjny pomysł, mogą ubiegać się o wsparcie z BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił jeden z najbardziej rozpoznawalnych przez przedsiębiorców konkursów na sfinansowanie projektów wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych. Mają one prowadzić do wytwarzania nowych lub udoskonalonych w skali kraju produktów lub usług.

— Wzorem poprzednich edycji konkurs będzie podzielony na rundy. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają sporo czasu na skompletowanie odpowiednich dokumentów. Budżet naboru wynosi 350 mln zł. Na pewno nie zabraknie pieniędzy na wszystkie dobre projekty — zapewnia Tomasz Burczyński, dyrektor biura kredytu technologicznego w BGK.

Firmy będą mogły przeznaczyć kredyt na zakup m.in. maszyn, linii technologicznych wraz z ich montażem, wartości niematerialnych i prawnych, w tym praw patentowych i licencji. Banki komercyjne udzielą firmom kredytów inwestycyjnych na innowacje technologiczne. Natomiast BGK zaoferuje premię technologiczną, czyli dotację, którą spłacą wspomniane zadłużenie.

— Przedsiębiorcy, którzy korzystają z premii technologicznej,zwiększają rentowność zarówno realizowanych inwestycji, jak i swoich firm. Wysokość premii, o jaką mogą ubiegać się innowatorzy, wynosi aż 6 mln zł — podkreśla Tomasz Burczyński.

Najczęściej wnioski o dofinansowanie składają przedsiębiorcy z sektora spożywczego, meblarskiego, poligraficznego, motoryzacyjnego i budowlanego. — Nie brakuje też wnioskodawców z branży lotniczej i kosmicznej — przyznaje Tomasz Burczyński.

Od 2015 r. państwowy bank przeprowadził pięć naborów z poddziałania 3.2.2 programu Inteligentny Rozwój. Wnioski o dofinansowanie złożyło ok. 1,9 tys. firm na kwotę 6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy