Jeśli masz stare waluty

DI, NBP
opublikowano: 05-06-2009, 00:00

Jak wymienić stare, wycofane już z użycia waluty europejskie, np. niemieckie marki, francuskie franki czy słoweńskie tolary?

Jak wymienić stare, wycofane już z użycia waluty europejskie, np. niemieckie marki, francuskie franki czy słoweńskie tolary?

Wymiana wycofanych banknotów i monet możliwa jest już tylko w oddziałach banków centralnych poszczególnych państw strefy euro i dotyczy wyłącznie własnej waluty narodowej (trzeba tylko pilnować terminów). A zatem np. markę niemiecką wymienimy w banku centralnym Niemiec (Budesbanku). Adresy banków centralnych (lub ich oddziałów) można uzyskać np. w ambasadzie danego kraju lub na stronych internetowych banków centralnych.

 Wymiany obcych zużytych lub zdezaktualizowanych znaków pieniężnych można dokonać w Polsce w sposób pośredni, poprzez instytucję inkasa. Wykonują ją niektóre większe banki komercyjne posiadające uprawnienia dewizowe — na zasadach określonych przez bank. Od dokonującego sprzedaży, za usługę, pobierana jest odpowiednia prowizja.

Co istotne, Narodowy Bank Polski nie zajmuje się wymianą obcych zużytych lub zdezaktualizowanych znaków pieniężnych. Również polskie banki komercyjne nie przyjmują do bezpośredniej wymiany uszkodzonych lub wycofanych z obiegu zagranicznych banknotów lub monet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Jeśli masz stare waluty