Jeśli Sejm odrzuci weto, OPZZ zaskarży "pomostówki" do TK

PAP
opublikowano: 15-12-2008, 18:48

Jeśli nawet Sejm odrzuci weto prezydenta i  ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w życie, to OPZZ i tak złoży do  Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie jej zgodności z konstytucją - powiedział PAP o poniedziałkowym wecie prezydenta przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Guz zapewnił też, że gdyby ustawa o emeryturach pomostowych weszła w życie, to grupa posłów związkowych złoży w parlamencie projekt jej nowelizacji. Zaznaczył, że będzie on zawierał klarowne przepisy, np. w kwestii rekompensat dla osób, które pracowały wiele lat w szczególnych warunkach a straciłyby prawo do wcześniejszej emerytury.

"Obecne rozwiązania uniemożliwiają wypłacenie rekompensaty. Zabrakło czasu, żeby opracować niezbędne do tego zasady i procedury" - powiedział Guz.

Przewodniczący OPZZ dodał, że "celem jego związku będzie opracowanie przepisów, zgodnie z którymi prawo do wcześniejszej emerytury będzie przysługiwało po przepracowaniu 40 lat, w tym 15 lat w szczególnych warunkach albo szczególnym charakterze".

"Nie można uzależniać +pomostówek+ od wieku pracownika, ponieważ po przepracowaniu określonej liczby lat w trudnych warunkach każdy się wyeksploatuje, niezależnie od tego czy ma 55 czy 60 lat" - powiedział Guz. Wskazał przy tym na "prace w hałasie, w porze nocnej czy w zapyleniu, które powinny być włączone do ustawy o emeryturach pomostowych".

Szef OPZZ podkreślił, że "osoby, które po około 40 latach pracy odejdą na emeryturę, to choćby miały pięćdziesiąt kilka lat zdążą odłożyć odpowiednią kwotę na swoją emeryturę. Będzie to ok. 600 tys. zł, więc i nikt nie będzie musiał do nich dopłacać".

"Wierzę, że w najbliższych tygodniach uda się dojść do porozumienia w Komisji Trójstronnej i opracować nowe przepisy, które zadowolą wszystkich partnerów społecznych. Wszystkie strony muszą oczywiście pójść na kompromis" - stwierdził GUS. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jeśli Sejm odrzuci weto, OPZZ zaskarży "pomostówki" do TK