Jest lepiej niż rok temu

[MCH]
opublikowano: 27-03-2012, 00:00

W lutym wzrosła liczba oddawanych mieszkań, rozpoczętych budów i uzyskanych przez deweloperów pozwoleń.

Według danych GUS luty jest trzecim miesiącem z rzędu, w którym odnotowano wzrost we wszystkich badanych obszarach budownictwa mieszkaniowego. W porównaniu z lutym zeszłego roku w każdym aspekcie wyniki uległy poprawie.

Deweloperzy oddali do użytkowania ponad 4,8 tys. gotowych mieszkań, ponad dwa razy więcej (o 108,7 proc.) niż rok wcześniej. Tak dobry wynik jest efektem zakończenia budów, których rozpoczęcie przypadło na pokryzysowe ożywienie rynku.

Choć luty nie jest najlepszym miesiącem na start inwestycji, deweloperzy rozpoczęli budowę o 42,7 proc. większej liczby mieszkań niż przed rokiem. Gorzej wypadli inwestorzy indywidualni, którzy zainicjowali o jedną czwartą budów mniej niż rok temu.

— Pomimo dużej podaży firmy deweloperskie rozpoczynają kolejne budowy. Ograniczenia w dostępie do pożyczek hipotecznych sprawiły, że chętnych na zakup jest teraz więcej, więc rośnie liczba budów. Klienci obawiają się, że za kilka miesięcy o kredyt może być jeszcze trudniej — wyjaśnia Michał Wilczewski, pełnomocnik w firmie Budrem.

Takie prognozy motywują deweloperów do starań o nowe pozwolenia na budowę. Wydane w lutym pozwolą na zbudowanie 7,1 tys. lokali (o 70 proc. więcej niż w tym samym miesiącu w 2011 r.).

Oferta deweloperska jest bardzo obfita — od lutego 2011 r. do lutego 2012 r. oddano do użytku prawie 138 tys. lokali. To sprawia, że na razie na rynku rządzi klient, a ceny mają tendencję spadkową.

Jednak pojawiają się opinie, że pod koniec roku 2013 może nastąpić odwrócenie tego trendu. Jak jednak zaznacza Bartosz Turek, analityk nieruchomości Home Broker, będzie ono delikatne. Na razie klienci wciąż mogą liczyć na obniżki, choć nie tak duże jak rok temu.

— W ostatnich 12 miesiącach ceny mieszkań spadły o około 6 proc. Spodziewamy się, że za rok będą o około 2 proc. niższe niż dziś. Możemy więc mówić o stopniowym wyhamowywaniu spadku cen — mówi Bartosz Turek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MCH]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu