Czytasz dzięki

Jest nowa czarna lista linii lotniczych w UE

MAG
opublikowano: 10-07-2013, 16:18

Podróżujesz po świecie na własną rękę? Warto sprawdzić, które linie lotnicze mają zakaz lotów po Unii Europejskiej, bo Bruksela uznała je za zbyt niebezpieczne.

Najnowszy, 21. wykaz linii lotniczych z zakazem lub ograniczeniami wykonywania przewozów w UE znajduje się na stronie: http://ec.europa.eu/transport/modes/air/safety/air-ban/doc/list_pl.pdf. Od grudnia 2012 r., gdy opublikowano jego poprzednią wersję, poprawiła się sytuacja Philippine Airlines z Filipin, która jest pierwszą linią z tego kraju od 2010 r. z pozwoleniem na loty po Europie. Wycofany został też ubiegłoroczny zakaz nałożony na wenezuelskiego przewoźnika – linię Conviasa. Choć poprawiła się także sytuacja w Libii, to tamtejsi przewoźnicy dostaną zielone światło w Europie, gdy zakończy się proces ich ponownej certyfikacji.

- Unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego powstał, by chronić europejską przestrzeń powietrzną i obywateli, ale może także posłużyć jako sygnał alarmowy dla poszczególnych państw i linii lotniczych, aby przywróciły one poziom bezpieczeństwa na poziomie krajowym. Dziś potwierdziliśmy naszą gotowość do wykreślenia z wykazu państw i linii lotniczych, które faktycznie chcą i są w stanie wdrażać międzynarodowe normy bezpieczeństwa w zrównoważony sposób. Poza Filipinami, Wenezuelą i Mauretanią, wiele innych krajów afrykańskich także poczyniło widoczne postępy w tym zakresie – komentuje Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.

W grudniu 2012 r. Mauretania stała się pierwszym krajem w pełni wykreślonym z unijnego wykazu bezpieczeństwa lotniczego, w którym została umieszczona w 2010 r. Komisja wyraziła również uznanie dla postępów Sudanu oraz Mozambiku oraz doceniła starania organów nadzorujących bezpieczeństwo w Demokratycznej Republice Konga, na Filipinach, w Indonezji, Kazachstanie, Libii, Mauretanii, Mozambiku, Rosji i Sudanie na rzecz reformy systemu lotnictwa cywilnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane