Czytasz dzięki

Piątnica ocali upadający Bielmlek

opublikowano: 20-11-2020, 18:31

Spółdzielnię z Bielska Podlaskiego ma uratować jeden z liderów polskiej branży mlecznej. Tego przynajmniej chcą wierzyciele.

Senator, wiceminister, prezes...
Senator, wiceminister, prezes...
Twarzą i wieloletnim szefem Bielmleku jest Tadeusz Romańczuk. To za jego rządów spółdzielnia popadła w tak wielkie tarapaty, że nawet pomoc państwowych instytucji nie pozwoliła się jej wydźwignąć.
PAP

Rada wierzycieli Bielmleku wskazała OSM Piątnica jako partnera do restrukturyzacji spółdzielni mleczarskiej z Bielska Podlaskiego. Takie przejęcie daje szansę na wznowienie produkcji oraz ochronę miejsc pracy w znajdującej się od kilku miesięcy w procesie sanacji mleczarni.

- Przyłączenie Bielmleku do OSM Piątnica zakończy okres niepewności i jest gwarancją zwiększenia produkcji mleczarskiej w zakładzie. Planowane przez nas działania zakładają przywrócenie produkcji, a tym samym zachowanie miejsc pracy oraz odbudowę skupu mleka – deklaruje cytowany w komunikacie Zbigniew Kalinowski, prezes Piątnicy.

Firma z położonej w powiecie łomżyńskim Piątnicy to spółdzielnia mleczarska, której współwłaścicielami jest ponad 2 tys. rolników. Ma dwa zakłady produkcyjne i chwali się, że od ponad 20 lat płaci za mleko najwyższe ceny w Polsce. Nie przeszkadza jej to w rozwoju. Jej wydatki inwestycyjne są – w stosunku do obrotów - najwyższe w całej polskiej branży mleczarskiej.

Historia Bielmleku wygląda diametralnie inaczej. Spółdzielnia kierowana przez lata przez Tadeusza Romańczuka (w minionej kadencji senatora PiS, a w latach 2018-19 wiceministra rolnictwa) również miała plany zwiększenia działalności i wypłynięcia na szerokie wody. Nie potrafiła jednak przeprowadzić kolejnych inwestycji i popadła w kłopoty. Przestała płacić rolnikom i kontrahentom.

Tadeusz Romańczuk zapewniał w tym czasie zrzeszonych w spółdzielni rolników, że wkrótce wyjdzie ona na prostą, a pojawiające się coraz liczniej informacje o możliwej upadłości nazywał plotkami. Problemy Bielmleku stawały się jednak coraz poważniejsze. Nie pomogła nawet udzielana w niestandardowych i budzących wiele kontrowersji okolicznościach pomoc finansowa podległych ministerstwu rolnictwu agencji - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ani kolejne, wielomilionowe kredyty zaciągnięte w niejasnych okolicznościach w kontrolowanym przez państwo Banku Ochrony Środowiska. W końcu Bielmlek stanął nad przepaścią.

Jak wynika z wyliczeń Aliny Sobolewskiej, zarządcy sądowego, zobowiązania mleczarni sięgnęły aż 246 mln zł i znacznie przewyższyły wartość majątku Bielmleku, który oszacowano na około 140 mln zł. W tej sytuacji zarządca wystawiła w zeszłym miesiącu mienie spółdzielni z Bielska Podlaskiego na sprzedaż.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane