Jest szansa na tanie kredyty

Tomasz Dąbrowski
03-07-2000, 00:00

Jest szansa na tanie kredyty

Komisja przetargowa złożona m.in. z przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw wybrała 10 podmiotów na tzw. krótką listę chętnych do organizacji szkoleń dla górników. Umożliwią im one podjęcie pracy poza branżą. Na część szkoleniową projektu Inicjatywa II Unia Europejska, za pośrednictwem programu PHARE, przeznaczyła 2,4 mln EUR (10 mln zł). Wartość całego projektu (finansowanego przez UE), obejmującego pomoc nie tylko dla górników, ale także hutników, wynosi 31 mln EUR (129 mln zł).

Poprzednikiem Inicjatywy II jest trwająca od początku 1999 roku Inicjatywa Pl 9811, w ramach której 20 mln EUR (84 mln zł) przeznaczono na górnictwo, zaś 10 mln EUR (42 mln zł) — na hutnictwo. Oprócz szkoleń elementami programu są: refundacja składek ZUS, preferencyjne pożyczki, współfinansowanie usług doradczych i dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych.

Beata Cywińska, odpowiedzialna w fundacji za kredyty, mówi, że dopłaty (do 35 tys. zł na osobę w 24 ratach) obejmują tylko hutników ze wskazanych hut (m.in. Katowice, Sendzimira, Częstochowa). Niedawno MG zwróciło się do UE z prośbą o przedłużenie Inicjatywy do końca 2001 r. TD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Dąbrowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Jest szansa na tanie kredyty