Jest VAT na umowy zlecenia

Jarosław Królak
25-02-2004, 00:00

Sejm nie zlikwidował obciążenia 22-proc. VAT umów zlecenia i o dzieło. Radość była przedwczesna — alarmują eksperci.

20 lutego w czasie głosowania w Sejmie nad nową ustawą o VAT posłowie Platformy Obywatelskiej wnieśli poprawkę, która ich zdaniem, miała znieść powszechnie krytykowany pomysł rządu na objęcie podatkiem VAT umów zlecenia i o dzieło. Rząd twardo zapowiadał, że nie da za wygraną. Jednak Sejm poprawkę przyjął.

Zaskoczenie było tym większe, że poprawkę opozycji poparła koalicja rządząca. Po głosowaniu posłowie byli przekonani, że zlikwidowali opodatkowanie VAT-em umów zlecenia i o dzieło. Tak też sprawę przedstawiały media. Okazuje się, że sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Przepisy które uchwalił Sejm absolutnie nie likwidują tego opodatkowania. Przekonani są o tym eksperci podatkowi.

— Wbrew intencji posłów ustawa o VAT obciąża 22-proc. podatkiem wszystkie umowy zlecenia i o dzieło. To wynika z analizy przepisów ustawy o VAT w połączeniu z regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Oznacza to, że 22-proc. VAT obejmie nie tylko wszystkie wolne zawody czyli np. prawników, dziennikarzy, lekarzy, architektów, ale też wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach oraz takie umowy zawierane przez przysłowiowego „Kowalskiego”.

Dlaczego?

— Przyjęta przez Sejm poprawka mówi, że z VAT wyłączone są czynności osób fizycznych, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z wyjątkiem czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej. Jednak art. 15 ust. 2 uchwalonej ustawy o VAT wprowadza nową definicję działalności gospodarczej. Jest nią każda działalność producentów, handlowców, usługodawców oraz wykonujących wolne zawody. To oznacza, że wykonywanie wszystkich umów zlecenia i o dzieło będzie działalnością gospodarczą obciążoną VAT — wyjaśnia prof. Modzelewski.

Jego opinię potwierdza Andrzej Dębiec, szef działu podatkowego kancelarii prawnej Lovells.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest VAT na umowy zlecenia