Jiabao: Chiny potrzebują reform politycznych

DI, PAP
opublikowano: 14-03-2012, 08:25

Premier Chin Wen Jiabao oświadczył w środę, że kraj i rządząca nim partia komunistyczna potrzebują pilnych reform politycznych, aby możliwy był dalszy rozwój gospodarczy.

"Musimy posuwać się naprzód z naszymi reformami strukturalnymi, gospodarczymi jak i politycznymi, zwłaszcza z reformą naszego systemu rządzenia partią i państwem" - podkreślił szef rządu na konferencji prasowej kończącej doroczne obrady parlamentu. Dodał, że jest to "pilna kwestia".

"Taka tragedia jak +rewolucja kulturalna+ (z lat 60. XX wieku) może powtórzyć się" w Chinach, jeśli reformy polityczne i gospodarcze nie zostaną wprowadzone w życie - zauważył Wen. Według niego, "wpływ błędów i feudalizmu rewolucji kulturalnej nie został jeszcze całkowicie wykorzeniony".

Premier Chin podkreślił, że "jeśli reforma polityczna nie zostanie dokończona, to reforma gospodarcza nie będzie mogła być odpowiednio wdrażana", a "nowe problemy, jakie pojawiły się w społeczeństwie, nie będą mogły w istocie zostać rozwiązane".

Według Wena obecnie powodem niezadowolenia Chińczyków jest niesprawiedliwość społeczna i prawna. Premier zapowiedział, że jego gabinet w ostatnim roku urzędowania opracuje plan mający na celu zreformowanie podziału dochodów w społeczeństwie. Poinformował też, że w tym roku zostaną wprowadzone rekompensaty za przejęcie gruntów rolnych oraz uruchomiony ogólnopaństwowy system emerytalny.

"Jesteśmy przekonani, że demokracja w stylu chińskim będzie dalej postępowała wraz z rozwojem kraju; to jest proces, którego nie można zatrzymać" - podsumował Wen Jiabao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane