Johnson interweniuje ws. negocjacji z UE

ARŻ, Reuters
opublikowano: 02-10-2020, 16:42

Premier Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od czerwca osobiście włączy się w negocjacje dotyczące umowy handlowej z Unią Europejską. W sobotę będzie prowadzić rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Brytyjski premier i szefowa KE omówią, w jaki sposób obie strony mogą dojść do porozumienia w sprawie przyszłego partnerstwa w dziedzinie handlu i bezpieczeństwa oraz na jakie kompromisy jest gotowa każda z nich.

Boris Johnson
fot. Bloomberg

Ursula von der Leyen zasygnalizowała w piątek, gdy negocjacje zostały formalnie zakończone, że ​​chce, aby rozmowy przeszły do ostatniej intensywnej fazy - ale tylko wtedy, gdy Wielka Brytania wykaże chęć pójścia na ustępstwa.

Boris Johnson powiedział, że chce zawarcia umowy do 16 października, co oznaczałoby, że intensywne prace projektowe będą musiały rozpocząć się natychmiast. UE jest bardziej elastyczna i wyraża wolę kontynuowanie rozmów przez kolejny miesiąc.

Jeśli stronom nie uda się wypracować porozumienia do końca roku, kiedy Wielka Brytania formalnie wystąpi z unii celnej i jednolitego rynku UE, miliony konsumentów i przedsiębiorstw poniosą pokaźne koszty związane z nowymi taryfami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane