Johnson zapowiada mieszkaniową rewolucję

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 06-10-2020, 17:06

Premier Wielkiej Brytanii obiecał młodym osobom, które kupują pierwsze mieszkanie lub dom, pożyczki na bardzo preferencyjnych warunkach.

Boris Johnson powiedział, że jego rząd pracuje nad tym, aby w przyszłym roku kraj wrócił do normalności po tym, gdy pandemia zakłóciła codzienne życie i zahamowała gospodarkę.

Boris Johnson
fot. Rob Pinney / Zuma Press / Forum

Jednym z priorytetów premiera jest polityka mieszkaniowa. „Musimy dać młodym szansę na zaciągnięcie długoterminowego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu do 95 proc. wartości lokalu” – stwierdził podczas konwencji Partii Konserwatywnej. Boris Johnson liczy, że dzięki temu ok. 2 mln osób przekształci się z najemców we właścicieli nieruchomości.

Pożyczki z tak niewielkim wkładzie własnym niemal zniknęły z rynku ze względu na niepewność panującą wśród bankierów. „Rząd ponownie zasygnalizował, że wierzy, iż rynek mieszkaniowy odegra kluczową rolę w napędzaniu szerszego ożywienia gospodarczego” – komentuje Tom Bill z agencji nieruchomości Knight Frank.

Według rządowych danych, wskaźnik posiadania domu wśród osób w wieku od 25 do 34 lat gwałtownie spadł w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci - z 67 proc. w 1991 roku do ok. 40 proc. obecnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane