Jones: jest globalna bańka zadłużenia, będzie strasznie

opublikowano: 16-11-2018, 07:56

Globalne zadłużenie jest zbyt duże, co będzie generowało problemy dla wszystkich klas aktywów, ostrzega słynny inwestor Paul Tudor Jones, który trafnie przewidział krach 1987 roku i zarobił na nim.

- Z odpowiednio odległego punktu widzenia widać, że prawdopodobnie jesteśmy w globalnej bańce zadłużenia – powiedział Jones w CNBC. – Globalny dług do PKB jest najwyższy w historii – dodał.

Paul Tudor Jones
Zobacz więcej

Paul Tudor Jones fot. Bloomberg

Globalny dług doszedł w tym roku do rekordowych 247 bln USD. Szef funduszu hedgingowego, zarządzającego aktywami wartości 7 mld USD, przekonuje, że problemy pojawią się jednak najpierw na rynku obligacji spółek. Niedawno opublikowane dane pokazały, że dług amerykańskich firm sięgnął 6,3 bln USD i jest największy w historii. Jones podkreśla, że obecnej bańce towarzyszy „całkowite wyschnięcie płynności na wielu rynkach”.

- Prawdopodobnie mamy przed sobą naprawdę straszne momenty jeśli chodzi o kredyt korporacyjny – powiedział.

Szef Tudor Investment jest również przekonany, że cięcia podatków dla firm przez administrację Donalda Trumpa może zaszkodzić inwestorom, bo przyczyni się do przegrzania gospodarki i zmusza Fed do podwyżek stóp.

- Jest jasne, że cięcie podatków i aktywność gospodarcza, która z tego wynika, zmusza Fed do podwyższania stóp – powiedział Jones. – Cięcie podatków było obiecane przed tym jak Fed zaczął podwyższać stopy. Trump ubiegał się o prezydenturę i stopy wynosiły zero. Myślicie, że mielibyśmy te cięcia podatkowe gdybyśmy wiedzieli gdzie znajdą się stopy?  - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu