Joseph Goebbels na liście honorowych obywateli Poczdamu

PAP , DI
opublikowano: 10-10-2021, 20:00

Adolf Hitler i Hermann Goering zostali pozbawieni honorowego obywatelstwa po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. Na liście nadal obecny jest… Joseph Goebbels.

Joseph Goebbels, minister propagandy z czasów Adolfa Hitlera, wciąż znajduje się na liście byłych i obecnych honorowych obywateli Poczdamu. Adolf Hitler i Hermann Goering zostali pozbawieni tego tytułu po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. Na stronie miasta napisano, że honorowe obywatelstwo przyznane Goebbelsowi przez miasto Babelsberg „nie zostało pośmiertnie odebrane, prawdopodobnie z powodu braku wiedzy o przyznaniu”. Miasto uczyniło go honorowym obywatelem w 1938 r., na rok przed włączeniem do Poczdamu. Odkrycia tego dokonali urzędnicy miejscy podczas badań nad listą honorowych obywateli opublikowanej na stronie potsdam.de.

„To prawda, że mianowanie na honorowego obywatela wygasa wraz ze śmiercią mianowanego — w przypadku Goebbelsa 1 maja 1945 r. W opublikowanej przez miasto na stronie potsdam.de liście honorowych obywateli wymienia się jednak również odebranie tytułów Adolfowi Hitlerowi i Wilhelmowi Frickowi, ministrowi spraw wewnętrznych Rzeszy” — podkreśla portal ntv. Poczdam chce się zdystansować także od Goebbelsa.

Joseph Goebbels był honorowym obywatelem także w innych miastach — np. miasto Teltow (Poczdam-Mittelmark) usunęło go z listy dopiero w 2014 r., prawie 70 lat po zakończeniu wojny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane