Józef Dulian został szefem FG

Maria Trepińska
17-10-2001, 00:00

Nowym prezesem Funduszu Górnośląskiego został Józef Dulian. Przepadła kandydatura wicepremiera Janusza Steinhoffa.

Podczas NWZA Funduszu Górnośląskiego Józef Dulian został wybrany na prezesa spółki, funkcję wiceprezesa powierzono Joannie Schmid. Do konkursu na to stanowisko zgłosiło się siedem osób. Według nieoficjalnych informacji, szefem FG miał być Janusz Steinhoff, minister gospodarki. Zdaniem naszego informatora, jeszcze do późnych godzin nocnych w poniedziałek trwały konsultacje w tej sprawie. Problem polegał na tym, że Janusz Steinhoff nie uczestniczył w procedurze konkursowej, wobec tego mianowanie jego osoby przez NWZA mogłoby być źle odebrane.

Według naszego informatora, kandydatura Janusza Steinhoffa była poważnie rozpatrywana dlatego, że dzięki jego zaangażowaniu, po ponad dwóch latach starań Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Skarb Państwa we wrześniu 2001 r. przekazał 90-proc. pakiet akcji FG zarządowi województwa śląskiego.

Podczas walnego zapadła też decyzja w sprawie kolejnego NWZA, które ma dokonać zmian w RN spółki. Wiele wskazuje na to, że znajdzie się w niej Janusz Steinhoff. Nieoficjalnie mówi się, że może być on nawet przewodniczącym RN.

Akcjonariusze na NWZA odwołali Dariusza Pawelca, wiceprezesa oraz Krzysztofa Sojkę, prezesa FG.

Były szef FG w wydanym oświadczeniu napisał, że „dotychczasowy model działania funduszu nie sprawdził się, wiele inwestycji okazało się nietrafionych, a zaangażowanie przez FG środki zostały utracone. Poprzedni zarząd i jego rada nadzorcza nie otrzymały absolutorium za 2000 r.”

Fundusz Górnośląski powołano zgodnie z postanowieniami kontraktu regionalnego dla województwa katowickiego, w październiku 1995 r. Kapitał akcyjny spółki wynosi 152 mln zł. Około 90 proc. akcji ma Śląski Urząd Marszałkowski, pozostałe należą do 10 gmin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Józef Dulian został szefem FG